Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-12/07
z 28 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-12/07
Data
2007.03.28



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
korekta podatku
podróżni
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Podatnik uczestniczy w systemie zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) dla podróżnych niemających stałego miejsca zamieszkania na terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej i dokonuje w związku z tym zwrotu podatku od towarów i usług od towarów wymienionym podróżnym w ramach tzw. TAX FREE.
Podatnik pyta: kiedy sprzedawca zobowiązany jest dokonać korekty podatku VAT należnego w związku z dokonywanym zwrotem podatku VAT zapłaconego przy nabyciu towarów przez podróżnych. Czy korekty podatku należnego należy dokonać w deklaracji za miesiąc w którym dokonano zwrotu podatku VAT podróżnemu , czy też w deklaracji za miesiąc w którym dokonano sprzedaży podróżnemu?
Według podatnika w takim przypadku należy dokonywać korekty w rozliczeniu w miesiącu w którym dokonano zwrotu podatku VAT podróżnemu.


Zgodnie z art. 128 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane „podróżnymi”, mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego. Miejsce stałego zamieszkania podróżnego, zgodnie z ust. 2 art. 126 ustawy, ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
Stosownie do art.128 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu.
W myśl art. 128 ust. 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towarów powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy fiskalnej, o którym mowa w art. 111 ust. 1 ustawy.

Stosownie do przepisu art.129 ust.1 wyżej wymienionej ustawy do dostawy towarów, w związku z którą dokonano zwrotu podatku od towarów i usług podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0% pod warunkiem, że spełnił wymogi , o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4 oraz przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc sprzedawca otrzymał dokument, określony w art. 128 ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty.
Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określono w ust. 1 pkt 2 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy (art. 129 ust. 2).
Analizując przepis art. 129 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż w wymienionym przepisie ustawodawca wskazuje uprawnienie podatnika do dokonania korekty podatku należnego, nie określając w sposób jednoznaczny sposobu jego realizacji. Podatnik może zatem złożyć deklarację korygującą za miesiąc, w którym nastąpiła sprzedaż dla podróżnego, bądź też dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał potwierdzenie wywozu towaru.

Wobec powyższego, wg. tutejszego organu podatkowego, nie ma przeszkód prawnych, aby korekty podatku należnego Strona dokonała w rozliczeniu w miesiącu w którym dokonano zwrotu podatku VAT podróżnemu o ile rozliczenie to dotyczy właśnie tego miesiąca i zostanie uwzględnione w deklaracji dla podatku od towarów i usług także za ten miesiąc.
Zatem stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj