Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POI-423/7/2006
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POI-423/7/2006
Data
2007.03.01



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przychód podlegający opodatkowaniu
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Zdaniem Spóldzielni środki trwałe stanowiące zasoby gospodarki mieszkaniowej sfinansowane funduszem zasobowym, wkładami mieszkaniowymi i budowlanymi obejmują zatem między innymi:
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym (dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane itp.) oraz uzupełniające je budynki niemieszkalne (z wyposażeniem technicznym) jak:
1. budynki handlowo-usługowe
2. budynki osiedlowych warsztatów i zakładów konserwacyjno-remontowych,
3. budynki administracji osiedlowych (biurowe i gospodarcze)
4. budynki dla osiedlowej działalności społeczno-wychowawczej.
Czy w związku z powyższym całokształt działalności spółdzielni mieszkaniowej jest działalnością "gospodarki zasobami mieszkaniowymi"?


POSTANOWIENIE
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego XXXX w YYYY zawartego w piśmie znak DK/SD/3323/4749/2006 z dnia 19.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zamościu
postanawia:
- uznać stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku z dnia 19.12. 2006 r. za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Powołanym w sentencji wnioskiem Spółdzielnia w trybie przepisów art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpiła do tutejszego organu podatkowego o interpretację art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz definicji "gospodarki zasobami mieszkaniowymi w spółdzielniach mieszkaniowych" w związku z nowelizacją tej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r.
Zdaniem Spóldzielni środki trwałe stanowiące zasoby gospodarki mieszkaniowej sfinansowane funduszem zasobowym, wkładami mieszkaniowymi i budowlanymi obejmują zatem między innymi:
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym (dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane itp.) oraz uzupełniające je budynki niemieszkalne (z wyposażeniem technicznym) jak:
1. budynki handlowo-usługowe,
2. budynki osiedlowych warsztatów i zakładów konserwacyjno-remontowych,
3. budynki administracji osiedlowych (biurowe i gospodarcze),
4. budynki dla osiedlowej działalności społeczno-wychowawczej.
W związku z powyższym całokształt działalności spółdzielni mieszkaniowej jest działalnością "gospodarki zasobami mieszkaniowymi".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada osobowość prawną, funkcjonuje na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j. t. Dz U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116 ze zm.), natomiast w zakresie zobowiązań podatkowych zastosowanie znajduje m. in. ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
W dniu złożenia wniosku w stosunku do spółdzielni mieszkaniowych w zakresie podatku dochodowego zastosowanie miał przepis art. 17 ust. 1 pkt 4f, ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Stanowił on, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej. Zgodnie z w/w przepisem w spółdzielniach mieszkaniowych wolne od podatku były dochody uzyskane z różnych źródeł, z wyjątkiem wymienionych w art. 17 ust. 1a i 1c w części przeznaczonej na cele wyżej określone.

Powyższe przepisy zostały uchylone nowelizacją ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 202, poz 1957 z późn. zm.), która weszła w życie z dniem 01 stycznia 2004 r. Zgodnie jednak z zawartymi w ustawie zmieniającej przepisami przejściowymi zwolnienia stosowało się do dnia 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do końca grudnia 2003 r. Kolejna nowelizacja tych przepisów dokonana ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U z 2006 r. Nr 217, poz. 1589) wprowadziła inne unormowania prawne. Obowiązujący od dnia 01.01.2007 r. art. 17 ust. 1 pkt 44 przedmiotowej ustawy stanowi, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prawadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Z porównania powyższych uregulowań wynika że od 01.01.2007 r. nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego dochody uzyskane z innych żródeł niż wpływy z opłat pobieranych od właścicieli lokali i lokatorów (czynsze) pod warunkiem, że zostaną przeznaczone na pokrywanie kosztów utrzymania tych lokali. Opłaty te (czynsze) winne być kalkulowane w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (koszty administracji).
Zwolnienie nie obejmuje więc dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w tym przepisie, takiej jak na przykład:
- z reklam na budynkach,
- z wynajmu lokali użytkowych,
- z udostępnienia miejsc na dachach pod anteny satelitarne lub telefonii komórkowej,
- z dzierżawy gruntów pod parkingi, tereny handlowe itp.,
- z zarządzania cudzymi nieruchomościami , - odsetek z lokat terminowych,
- chociażby uzyskane dochody zostały przeznaczone na utrzymanie infrastruktury mieszkaniowej.

Jednocześnie należy stwierdzić, że brak ustawowej definicji pojęcia „zasobów mieszkaniowych”, zarówno w przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jak i ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje nieporozumienia przy interpretacji przepisów dotyczących gospodarki tymi zasobami.
Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów znak DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006 r. przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 przedmiotowej ustawy należy rozumieć:
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:
1.dżwigi osobowe i towarowe,
2.aparaty do wymiany ciepła,
3.kotłownie i hydrofornie wbudowane,
4.klatki schodowe,
5.strych , piwnice , komórki,
6.garaże,
- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj:
1.budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
2.kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
3.osiedlowe warsztaty (zakłady)konserwacyjno-remontowe,
urządzenia i uzbrojenie terenów , na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:
1.zbiorniki-doły gnilne, szamba,
2.rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej , gazowej i ciepłowniczej,
3.sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
4.budowle inżynieryjne (studnie itp.),
5.budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
6.inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.
Zdaniem Spółdzielni całokształt działalności spółdzielni mieszkaniowej jest „gospodarką zasobami mieszkaniowymi” - a zatem jak wyżej wykazano stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.
Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji.
Interpretacja niniejsza uwzględnia stan prawny istniejący w dacie zaistnienia zdarzenia oraz stan faktyczny przedstawiony w powołanym na wstępie wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj