Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-438/06/GW
z 23 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-438/06/GW
Data
2007.02.23



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupach związanych z organizacją imprezy okolicznościowo – integracyjnej, w tym od faktury otrzymanej od zakładu mięsnego zakładu mięsnego prowadzącego działalność cateringową?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka z okazji ocynkowania milionowej tony konstrukcji stalowych, zorganizowała imprezę okolicznościowo integracyjną dla pracowników i kontrahentów Spółki. Impreza odbyła się w formie pikniku w stylu country, i w jej skład weszły: przejazd autokarem, grill, pieczenie kiełbasek, występy artystyczne, pokaz sztucznych ogni, drobne upominki dla uczestników, np. kowbojskie kapelusze. Spółka od zakładu mięsnego, prowadzącego także działalność cateringową, który zapewniał wyżywienie (przygotowanie i podanie posiłków a także napojów) na imprezie, otrzymała fakturę za sprzedaż z następującym wyszczególnieniem pozycji: piwo wg stawki VAT 22%; kawa wg stawki VAT 22%, herbata wg stawki 22%, kiełbasa grillowa wg stawki 7% na podstawie symbolu PKWiU 15.13.1; karkówka wg stawki 3% na podstawie symbolu PKWiU 15.11.1; golonka wg stawki VAT 3% na podstawie symbolu PKWiU 15.11.1; usługa rozrywkowa wg stawki VAT 7% na podstawie symbolu 92.33. Powyższa impreza nie miała charakteru działalności socjalnej. Celem zorganizowanej imprezy w przypadku pracowników było lepsze poznanie się załogi i w efekcie lepsza współpraca oraz wyższa wydajność. Natomiast udział w imprezie kontrahentów miał wpłynąć na powstanie u tych osób pozytywnego wizerunku firmy, co w konsekwencji winno prowadzić do wzrostu przychodu.

Zdaniem Spółki wszystkie wydatki poniesione w związku z organizacją imprezy, w tym również potwierdzone wyżej opisaną fakturą, zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów i są związane z prowadzoną działalnością, a co za tym idzie Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących powyższe wydatki.

Co do zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl ust. 2 pkt 1 lit.a powołanego przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi, m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednakże w myśl ust. 3 pkt 3 w/w art. 88 przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz ze świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się również do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Stosownie do art. 8 ust. 3 w/w ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu nabyte przez Spółkę, w związku z organizacją opisanej wyżej imprezy okolicznościowo – integracyjnej, towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W konsekwencji powyższego, o ile wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich poniesienie, za wyjątkiem podatku naliczonego związanego z nabyciem usług noclegowych (PKWiU 55.1 i 55.2) i gastronomicznych (PKWiU 55.3). Mając na uwadze fakt, iż żadne z towarów i usług wymienione w przedmiotowej fakturze nie mieszczą się w w/w grupowaniach PKWiU, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z niej wynikającego, o ile wydatek ten będzie mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj