Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-5/07/SJ
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-5/07/SJ
Data
2007.02.02


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
czynności
czynności cywilnoprawne
czynności niepodlegające opodatkowaniu
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności rozporządzające
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
pożyczka
umowa pożyczki
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
czy jednorazowe udzielenie pożyczki można uznać za czynność podlegającą podatkowi od towarów i usług i w związku z tym niepodlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka w 2006r. udzieliła pożyczki swojemu pracownikowi. Była to czynność jednorazowa. Udzielenie pożyczki nie jest przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę. Podatnik zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, stojąc na stanowisku, iż dokonaną czynność należy traktować jako usługę pośrednictwa finansowego korzystającego ze zwolnienia na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, tym samym jako usługa zwolniona od podatku VAT nie podlega stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych temu podatkowi.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm – zwana dalej ustawą o pcc) w brzmieniu obowiązującym w 2006r., podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 15.12.2006r. nr 1472/RPP1/443-745/06/KUL wydanym na podstawie przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego, udzielenie przez Spółkę pożyczki z własnych środków, a nie z środków w tym celu gromadzonych nie wypełnia warunków, aby sklasyfikować tę czynność jako usługę w Rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, a co za tym idzie udzielona przez Spółkę pożyczka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym nie będzie miał zastosowania wyjątek ujęty w art. 2 ust. 4 ustawy o pcc, a więc przedmiotowa czynność umowy pożyczki będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o pcc.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o pcc stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 2 % podstawy opodatkowania. Termin złożenia deklaracji i wpłacenia podatku wynosi zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o pcc 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego tj. w przedmiotowej sprawie od dnia zawarcia umowy pożyczki.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj