Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-2/07/SJ
z 6 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-2/07/SJ
Data
2007.03.06


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
banki
cash-pooling
czynności
czynności cywilnoprawne
czynności niepodlegające opodatkowaniu
podatek od czynności cywilnoprawnych
rozliczanie (rozliczenia)
rozliczenia bezgotówkowe
rozliczenie finansowe


Pytanie podatnika
Czy przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie obejmuje czynności polegających na kompleksowym zarządzania płynnością finansową w ramach przedmiotowej umowy cash poolingu?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła z bankiem niemieckim (zwanym dalej: bankiem N) umowę o świadczenie usług polegających na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej – tzw. umowę cash pooling. Stronami umowy są także inne spółki, zarówno polskie jak i zagraniczne wchodzące w skład międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: Grupa). Umowa cash poolingu oparta jest na następującej strukturze: Spółka oraz inne polskie spółki wchodzące w skład Grupy otwierają rachunki w banku polskim (zwanym dalej: bankiem P) oraz w banku N. Zagraniczne spółki z Grupy, uczestniczące w systemie cash poolingu, otwierają swoje rachunki w banku N lub w innym banku zagranicznym. W ramach umowy cash poolingu, spółka będąca nierezydentem została wybrana Agentem, który wobec banku N reprezentuje inne spółki z Grupy. Dla celów realizacji niniejszej umowy bank N prowadzi na rzecz i w imieniu Agenta rachunek docelowy Agenta, na którym dokonywana jest konsolidacja środków z rachunku Spółki i pozostałych spółek z Grupy posiadanych w banku N. W sytuacji, gdy na koniec dnia roboczego na rachunku banku P wykazywane jest saldo dodatnie – bank P transferuje środki z rachunku Spółki na rachunek Spółki prowadzony przez bank N lub bank N transferuje środki z rachunku Spółki na rachunek docelowy Agenta. W sytuacji, gdy na koniec dnia roboczego na rachunku Spółki w banku P powstało saldo ujemne bank N transferuje na rachunek Spółki w banku P środki odpowiadające wysokości salda ujemnego powstałego na rachunku Spółki w banku P lub środki z rachunku docelowego Agenta transferowane są na rachunek Spółki w banku N w wysokości salda ujemnego powstałego na rachunku Spółki w banku P.

W związku z powyższym Spółka prosi o potwierdzenie stanowiska, iż przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie obejmuje czynności polegających na kompleksowym zarządzania płynnością finansową w ramach przedmiotowej umowy cash poolingu.

W opinii Spółki, operacje wykonywane w ramach zarządzania płynnością finansową cash pooling, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ze względu na fakt nie wymienienie transakcji typu cash pooling w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu w.w podatkiem.

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Jak słusznie zauważa Spółka art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 60 ze zm. - dalej ustawa o pcc), zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. W ramach czynności opisywanych przez Spółkę dokonywane są czasowe przeniesienia wartości pieniężnych – jednakże tych przeniesień nie można uznać za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W szczególności nie mogą one być uznane za umowy pożyczki, gdyż nie zawierają elementów przedmiotowo istotnych dla tego rodzaju umów. Zgodnie z art. 720 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 Nr 16 poz. 93 ze zm.) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Jak wynika z powyższego w operacjach typu cash-pooling nie dochodzi do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości środków finansowych na określony w umowie podmiot. Spółka z Grupy nie wie czy jej środki zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez jaki podmiot, także żaden z uczestników grupy nie jest zobowiązany do przeniesienia określonej kwoty pieniężnej na inny określony w umowie podmiot. W związku z tym nie występują w tym przypadku niezbędne elementy umowy pożyczki, jakimi są przede wszystkim przedmiot transakcji (ilość pieniędzy) jak również strony (pożyczkodawca i pożyczkobiorca).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj