Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-29-1/07
z 2 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-29-1/07
Data
2007.05.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
gospodarstwo pomocnicze
nieodpłatna dostawa towarów
podatek od towarów i usług
przekazanie


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazania towarów i materiałów przez gospodarstwo pomocnicze na stan jednostki macierzystej, oraz ponowne ich przekazanie na rzecz nowo powołanego gospodarstwa pomocniczego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku nr WODIiP 3110-01/III/07 z dnia 21.03.2007r.– w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w związku z nieodpłatnym przekazania towarów i materiałów przez gospodarstwo pomocnicze na stan jednostki macierzystej, oraz ponowne ich przekazanie na rzecz nowo powołanego gospodarstwa pomocniczego stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 21.03.2007r. Jednostka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w sprawie przekazania towarów i materiałów przez gospodarstwo pomocnicze na stan jednostki macierzystej, oraz ponowne ich przekazanie na rzecz nowo powołanego gospodarstwa pomocniczego .

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

W dniu 31.12.2006r. zlikwidowane Gospodarstwo Pomocnicze utworzone przez Jednostkę przekazało protokołem zdawczo-odbiorczym zinwentaryzowane towary i materiały do jednostki macierzystej (organ prowadzący – (......) .
Jednostka macierzysta z dniem 01.01.2007r. powołuje nowe gospodarstwo pomocnicze, któremu nieodpłatnie przekazuje te same towary przeznaczone do sprzedaży w ramach prowadzonej działalności nowego gospodarstwa.

Pytanie podatnika;
1. Czy przekazane towary i materiały przez zlikwidowane gospodarstwo pomocnicze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?
2. Czy Jednostka przekazując te towary do nowo utworzonego Gospodarstwa Pomocniczego winna naliczyć podatek od towarów i usług ?
3. Czy nowe Gospodarstwo Pomocnicze realizując sprzedaż otrzymanych towarów jest zobligowane do naliczenia a tym samym do uiszczenia VAT należnego ?
Stanowisko podatnika.
Jednostka uważa że;
- zlikwidowane Gospodarstwo Pomocnicze powinno zapłacić VAT od przekazanych towarów i usług, ponieważ przy ich zakupie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego,
- Jednostka przekazując te towary do nowo utworzonego Gospodarstwa Pomocniczego nie powinna naliczać podatku od towarów i usług, ponieważ nie odliczała podatku naliczonego,
- nowe Gospodarstwo Pomocnicze realizując sprzedaż przekazanych towarów powinno naliczyć podatek od towarów i usług.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Jednostki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Stosownie do art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Stosownie do ust. 2 pkt 2 tego art. przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności darowizny, ale tylko w sytuacji jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części

Przepisu ust. 2 nie stosuje się jednak do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem (art. 7 ust. 3 ww. ustawy).
Interpretacja ww. przepisów prowadzi do wniosku, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega przekazanie towarów w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, a których przekazanie wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, z wyjątkiem prezentów o małej wartości i próbek.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że;
- przekazanie przez zlikwidowane Gospodarstwo Pomocnicze towarów będących na stanie w dniu jego likwidacji, na rzecz jednostki macierzystej, od których w momencie nabycia Gospodarstwo obniżyło podatek należny o podatek naliczony, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
- nieodpłatne przekazanie przez Jednostkę towarów do nowo utworzonego Gospodarstwa Pomocniczego, w sytuacji, gdy z nabyciem towaru nie wiązało się prawo odliczenia podatku naliczonego jest wyłączone poza zakres przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem,
- sprzedaż przekazanych towarów przez nowo utworzone Gospodarstwo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Jednostki wyrażone w piśmie jest prawidłowe

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj