Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/17/07
z 19 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/17/07
Data
2007.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs
osoby współpracujące
szkolenie


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na szkolenie osoby współpracującej ?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.02.2007r. (data wpływu 09.02.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych poniesionych wydatków na szkolenie osoby współpracującej w zakresie prowadzenia rozliczeń firmy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

W dniu 09.02.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych poniesionych wydatków na szkolenie osoby współpracującej w zakresie prowadzenia rozliczeń firmy.

Z pisma Pana wynika, iż prowadzi Pan samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego paliwami i olejem opałowym. Żona Pana jest osobą współpracującą zajmującą się m.in. prowadzeniem ksiąg rachunkowych firmy. W związku z powyższym zaszła potrzeba zdobycia wiedzy w tym zakresie, dlatego żona jako osoba współpracująca uczestniczy w kursach księgowości. Zdaniem Pana wydatki na szkolenie żony można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik tutejszego urzędu skarbowego stwierdza co następuje. Kwestię zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tych kosztów przedsiębiorcy, które nie stanowią "wartości własnej pracy"małżonka, należy rozpatrywać zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zmianami), są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Powołany przepis uzależnia uznanie danego wydatku za koszt podatkowy od spełnienia łącznie dwóch warunków:

- wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu

- wydatek nie może być wymieniony w katalogu wydatków nieuznawanych w rozumieniu przepisów podatkowych za koszt podatkowy.

Powyższe oznacza, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem o ile spełnione zostaną przesłanki wynikające z art.22 ust.1 w/w ustawy, oraz jeśli podatnik wykaże związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskaniem przychodu, a poniesienie wydatku będzie uzasadnione i właściwe udokumentowane.Badając czy dany wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów należy oprzeć się na treści art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierającego definicję kosztu uzyskania przychodu.

Ustawodawca używając zwrotu"w celu" podkreślił, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Ze stanu faktycznego wynika, iż w Pana firmie żona nie jest osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. Spełnia jedynie kryteria określone dla osób współpracujących, tj. pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z małżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą - co do zasady jest traktowana jako osoba współpracująca (a nie jako pracownik). Kurs księgowości w którym uczestniczy Pana żona i związany z tym koszt nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów gdyż brak jest wyraźnie związku przyczynowo - skutkowego, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, pomiędzy poniesionym wydatkiem a osiągnięciem przychodu.

W związku z powyższym stanowisko Pana przedstawione we wniosku uważa się - za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj