Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łęcznej
DM-415/6/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM-415/6/07
Data
2007.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Łęcznej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
nadpłata składek
składki na ubezpieczenia zdrowotne
zwrot


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy rozliczyć zwrot nadpłaconych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie zdrowotne?


W dniu 28.02.2007r. do tutejszego Urzędu złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący rozliczenia nadpłaty powstałej w ZUS dotyczącej składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek ten został uzupełniony w dniach 06.04.2007 r. i 17.04.2007 r. o oświadczenie, że nie toczy się w stosunku do Pana postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa a także postępowanie przed sądem administracyjnym oraz o kopię pisma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie rozliczenia nienależnie opłaconych składek ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na podstawie przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego i analizy przedłożonych dokumentów wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą i umożliwiono Panu na mocy wyroków Trybunału Konstytucyjnego (z dnia 13 marca 2006r. i z dnia 8 lipca 2006r.) zwrot składek na ubezpieczenie społeczne opłaconych w ZUS a tym samym umożliwiono ponowne podleganie ubezpieczeniu społecznemu w KRUS.Zapłacone do ZUS od października 2004 roku do kwietnia 2006 roku składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejszały odliczenia od podatku i wykazywane były w części J 2 poz. 46. W związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego i decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Pana koncie powstała dość znaczna nadpłata. Wg dołączonego do wniosku pisma ZUS poinformował Pana, iż zgodnie z art. 24 ust. 6a ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887 ze zm.) nienależnie, opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że złoży Pan wniosek o zwrot składek. W złożonym do tutejszego urzędu wniosku zaznaczył Pan, że w Oddziale ZUS do którego się Pan udał po uzyskaniu informacji o przejściu z ubezpieczenia w ZUS do KRUS poinformowano Pana, iż pomimo tego, że nie jest Pan ubezpieczony w ZUS, ale zatrudnia Pan pracownika i jest płatnikiem składek, o zwrocie gotówki nie może być mowy. W związku z takim stanowiskiem ZUS zdecydował Pan wykorzystać nadpłatę w składkach na poczet należności z tytułu składek za zatrudnianych pracowników.W związku z tym, co miesiąc nalicza Pan składkę dotyczącą zatrudnionego pracownika, nie przekazuje Pan pieniędzy do ZUS a składa jedynie deklarację. Data stempla na tej deklaracji stanowi dla Pana datę faktycznie otrzymanego zwrotu nadpłaconej składki.

Pana zdaniem moment zwrotu składek występuje w dniu zaliczenia nadpłaty składek na co miesięczną wpłatę należności z tytułu składek za zatrudnianych pracowników. Uważa Pan, że zwróconą w ten sposób nadpłatę należy rozliczać następująco:- kwotę składki w części dotyczącej składki na ubezpieczenie zdrowotne zwróconej w danym roku należy wykazać w zeznaniu podatkowym doliczając ją do podatku obliczonego za rok podatkowy.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego należy oprzeć się na przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z art. 27 b ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Obniżenie to nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.W przypadku zwrotu uprzednio odliczonych składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, jest Pan zobowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym składki te faktycznie zostały zwrócone. Trzeba przy tym pamiętać, że podatek powiększa się o uprzednio odliczoną kwotę ( tj 7,75 % podstawy wymiaru składki ), a nie całą zapłaconą i zwróconą przez ZUS składkę.

Biorąc powyższe pod uwagę zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne dolicza się do podatku w roku, w którym składki te zostały zwrócone (w tym przypadku postawione do Pana dyspozycji) ale nie w kwocie całej zwróconej i zapłaconej składki ale w kwocie składki poprzednio odliczonej od podatku.

Informuję, że w myśl art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 2 w/w ustawy nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Od niniejszego postanowienia przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj