Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/N-005/US/54-2/06/DD
z 26 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/N-005/US/54-2/06/DD
Data
2007.02.26



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
eksport towarów
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone w związku z eksportem towarów stanowią koszty uzyskania przychodu?


Zapytujący prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu płodami rolnymi m.in. eksportuje jabłka za granicę do odbiorców pochodzących z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Miejsce wykonywania działalności gospodarczej zostało na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie dokumentów stosowanych w obrocie towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną oraz zasad postępowania z tymi towarami w zakresie przewidzianym dla organów celnych – Decyzją Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 6 stycznia 2006r. uznane jako miejsce uznane dla potrzeb załadunku towarów w celu objęcia procedurą wywozu towarów, co do których składany jest wniosek o refundację wywozową i otrzymało numer identyfikacyjny miejscu uznanemu dla potrzeb załadunku – PL440000MU0165.

Po spełnieniu przez wnioskodawcę określonych warunków otrzymuje za pośrednictwem Prezesa Agencji Rynku Rolnego – na podstawie przepisów:-art.3 i art.5 ust.2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2006r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 97, poz.963 z późn. zm.),-art.11 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. Nr 42, poz.386 z późn. zm.),-art.49 ust.1 Rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 800/1999 z dnia 15 kwietnia 1999r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych do produktów rolnych (Dziennik Urzędowy WE L z 17.04.1999r. z późn. zm.),-art.35 Rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw (Dziennik Urzędowy WE L 297 z 21.11.1996r. z późn. zm.),-przepisów Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1291/2000 z dnia 9 czerwca 2000r. ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz i przywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji dla produktów rolnych (Dziennik Urzędowy WE L 152 z 21.04.2000r.), refundację wywozową do eksportu produktów rolnych.

Refundacja ta należy do kategorii unijnych i jest wypłacana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i zdaniem zapytującego, zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz.1957) do dnia 31 grudnia 2006r. są wolne od podatku – na podstawie art.17 ust.1 pkt 14b ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.).

Odnośnie kosztów uzyskania przychodów, w opinii wnioskodawcy, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest w art.16 ust.1 wymienionych wydatków ponoszonych w związku z eksportem towarów (refundacja wywozowa występuje w przypadku, gdy produkty rolne przekroczą granice Unii), jednocześnie, zgodnie z art.15 ust.1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. Biorąc powyższe pod uwagę, koszty związane z eksportem jabłek poza granice Unii (zakup towaru, pakowanie, wynagrodzenia itp.) stanowią w całości koszty uzyskania przychodów, natomiast koszty związane z przygotowaniem i obsługą wniosku o refundację wywozową, koszty związane z utrzymaniem i obsługą miejsca uznanego przez organ celny jako miejsce uznane dla potrzeb załadunku towarów w celu objęcia procedurą wywozu towarów, co do których składany jest wniosek o refundację wywozową, koszty związane z pracą organu celnego i funkcjonariuszy celnych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:Otrzymane przez wnioskodawcę refundacje wywozowe do eksportu stanowią przychód zwolniony od podatku na podstawie art.17 ust.1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.), dalej: „ustawa”. Stanowisko takie przedstawił organ podatkowy w postanowieniu z dnia 26 lutego 2007r. znak: 1407/N-005/US/54-1/06/DD. Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Stosownie natomiast do art.7 ust.3 pkt 1 i pkt 3 ustawy, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się zarówno przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, jak też kosztów uzyskania tych przychodów.

Na podstawie art.9 ust.1 ustawy, wysokość przychodów i kosztów uzyskania przychodów powinny wynikać z prowadzonej przez podatnika ewidencji rachunkowej, ale w przypadku trudności z wyodrębnieniem kosztów uzyskania przychodu związanych ze źródłami przychodów zwolnionymi od podatku możliwe jest ustalenie wysokości tych kosztów według zasady wynikającej z art.15 ust.2 ustawy. Przepis ten stanowi, że  „jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala sięw takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów”. Z kolei według ut.2a tego artykułu „Zasadę, o której mowa w ust. 2, stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania; w takim przypadku przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio”.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wydatki i koszty wnioskodawcy dotyczą przychodów ze źródła podlegającego opodatkowaniu, jednak część tego przychodu (refundacje wywozowe do eksportu), osiągniętego w wyniku poniesienia tych wydatków (kosztów), zwolniona jest na podstawie art.17 ust.1 pkt 36 ustawy. Zdaniem organu podatkowego, w opisanej sytuacji zapytujący winien zastosować art.15a ust.2 ustawy, a tym samym ustalić wysokość kosztów uzyskania przychodów podlegających wyłączeniu z podstawy opodatkowania przyjmując, że pozostają one w takim stosunku do ogółu kosztów, w jakim do ogólnej kwoty przychodów pozostają przychody uzyskane z refundacji wywozowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj