Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP2/443/11/05/OE
z 10 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443/11/05/OE
Data
2005.10.10



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
samochód
umowa leasingu


Pytanie podatnika
W jaki sposób i w jakiej wysokości Podatnik może odpisywać VAT z czynszów oraz w jakiej wysokości może odpisywać VAT w momencie wykupu samochodu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, działając na podstawieart. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 09.08.2005 roku - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie odliczania podatku VAT od rat czynszowych samochodu użytkowanego na podstawie przejętej umowy leasingowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta,działając na podstawie ww. przepisów w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tut. Urzędu w dniu 09.08.2005 r. wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że w dniu 16.04.2004 roku firma X sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, podpisała umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego marki skoda octavia combi 1.9 TDI, z firmą Volkswagen Leasing Polska sp. z o.o. Umowa ta została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym Kraków-Stare Miasto w dniu 07.05.2004 roku. W dniu 25.01.2005 roku została podpisana umowa przejęcia wyżej wymienionej umowy leasingu pomiędzy X sp. z o.o. a Firmą Handlową "Y" za zgodą Volkswagen Leasing Polska sp. z o.o.Paragraf 1 umowy przejęcia brzmi między innymi, że:" Przejmujący przejmuje ze skutkiem od dnia 25.01.2005 roku wynikające z umowy leasingu prawa i obowiązki korzystającego: X. sp. z o.o. Kraków".

W styczniu 2005 roku Strona przejęła w leasing samochód, który w momencie zawarcia umowy przez pierwszego leasingobiorcę tj. w dniu 16.04.2004 roku był samochodem ciężarowym. W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od dnia 01.05.2004 roku samochód ten stał się samochodem osobowym. Pierwszy leasingobiorca w dniu 07.05.2004 roku zarejestrował umowę leasingu w Urzędzie Skarbowym Kraków-Stare Miasto i na tej podstawie odliczał podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących leasing samochodu.

Podatnik pyta: w jaki sposób i w jakiej wysokości może odpisywać VAT z czynszów oraz w jakiej wysokości może odpisywać VAT w momencie wykupu samochodu.
Zdaniem podatnika ma możliwość odpisu VAT w całości, zgodnie z par. 1 umowy przejęcia leasingu.

Zgodnie z art. 154 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 35 ze zm.), przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 roku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.

W myśl art. 154 ust. 2 ustawy przepis ust. 1 ma zastosowanie:
1. w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życic ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz
2. pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 roku.

Z przedstawionego przez Stronę stanu wynika, że z dniem 25.01.2005 roku została zawarta umowa przejęcia umowy leasingu. Dotyczyła ona tego samego leasingodawcy tj. firmy Volkswagen Leasing Polska sp. z o.o., ale nastąpiła zmiana leasingobiorcy na Firmę Handlową Y.

W paragrafie 1 umowy zawartej w dniu 25.01.2005 roku stwierdzono, że przejmujący przejmuje ze skutkiem od dnia 25.01.2005 roku wynikające z umowy leasingu prawa i obowiązki korzystającego: X sp. z o.o. oraz umowa leasingu otrzymuje nowy numer.

Należy stwierdzić, że podatnik mógł dokonać rejestracji przedmiotowej umowy leasingowej w tutejszym urzędzie skarbowym w terminie do dnia 15 czerwca 2005 roku, zgodnie z treścią art. 7 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 roku Nr 90 poz. 756), który brzmi:

1. W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.
2. W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust. 1 w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie:
1) w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy oraz
2) pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 roku.
Z posiadanych przez urząd informacji wynika, że rejestracja w tut. urzędzie powyższej umowy leasingowej nie miała miejsca.

Biorąc pod uwagę powyższe Podatnikowi nie przysługuje prawo odliczania podatku VAT z tytułu rat czynszowych samochodu użytkowanego na podstawie umowy leasingowej w całości.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r. poz. 535 ze zm) - obowiązującej do dnia 31 .05.2005 roku:
"W przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu nie może jednak przekroczyć kwoty 5000 zł" (dotyczy stanu prawnego sprzed 21.08.2005 r. obowiązującego w momencie przejęcia umowy leasingowej)".

Powyższa interpretacja:
- Dotyczy stanu faktycznego przestawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
- W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia - zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj