Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-8/07/DW
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-8/07/DW
Data
2007.04.16



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
pracodawca
pracownik
świadczenia na rzecz pracowników
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone na imprezy integracyjne pracowników oraz spotkania biznesowe pracowników stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy CIT?


Spółka, organizuje dla swoich pracowników imprezy integracyjne, których celem jest zacieśnienie więzi między pracownikami i w efekcie poprawa efektywności pracy.

Spółka, organizuje również dla swoich pracowników spotkania biznesowe , w czasie których omawiane są wyniki pracy oraz plany biznesowe na najbliższy okres. Powyższe wydatki w całości finansowane są ze środków obrotowych Spółki.

Mając na uwadze powyższe, Towarzystwo wnosi o potwierdzenie, że wydatki ponoszone na

    1.imprezy integracyjne pracowników oraz
    2.spotkania biznesowe pracowników

- jako wydatki mające związek z realizowanymi przez Spółkę przychodami, stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy CIT.

Spółka organizuje dla swoich pracowników różnego rodzaju spotkania (imprezy) integracyjne (okolicznościowe, rekreacyjne, sportowe, świąteczne, pikniki itp.), podczas których pracownicy maja okazję do poznawania się w sytuacjach niezwiązanych bezpośrednio z wykonywana pracą. Spotkania te mają na celu zintegrowanie pracowników, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwianie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami. Organizacja tego rodzaju spotkań, jest konsekwencją polityki personalnej prowadzonej przez Spółkę, której jednym z założeń jest podnoszenie efektywności pracy.

W ocenie Spółki wszelkie wydatki ponoszone na organizacje spotkań (imprez) integracyjnych należy zakwalifikować do szeroko rozumianych kosztów pracowniczych, które ze swej istoty stanowią koszty uzyskania przychodów. Wydatki te są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zwiększenie jej efektywności co przekłada się na wielkość realizowanych przez Spółkę przychodów.

Spółka organizuje także tzw. spotkania biznesowe, w których biorą udział głównie pracownicy zatrudnieni na stanowiskach menedżerskich. Spotkania te organizowane są cyklicznie w celu analizy wyników Spółki w minionym okresie oraz w celu omówienia planów na najbliższy okres. Z uwagi na to, że spotkania te z reguły trwają kilka godzin, Spółka zapewnia wyżywienie pracownikom biorącym udział w takim spotkaniu.

W ocenie podatnika nie ulega wątpliwości, że wydatki ponoszone na organizację spotkań biznesowych mają bezpośredni związek z działalnością gospodarczą. Komunikowanie wyników, analiza zarządcza jak też prezentowanie założeń krótko i długoterminowych kadrze menedżerskiej jest istotnym elementem wpływającym na efektywność realizowanych projektów i założeń, co w efekcie przekłada się na osiągnięcie przez Spółkę wyniku finansowego (przychodu).

W opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podzielając stanowisko Spółki zawarte w przedmiotowym wniosku, zauważa co następuje:

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000r Nr 54, poz.654 ze zmianami/ - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. tej ustawy.

Definicja kosztów uzyskania przychodów została uzupełniona o koszty zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodu będą zatem, wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, której celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art.16 ust.1 cytowanej ustawy.

Jak wykazuje podatnik, wydatki ponoszone przez pracodawcę w związku z organizacją imprez okolicznościowych i integracyjnych dla pracowników jak również spotkań biznesowych, finansowane ze środków obrotowych, są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością i mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników oraz w przypadku spotkań biznesowych - analizę wyników Spółki w minionym okresie oraz omówienia planów na najbliższy okres.

W opinii tutejszego organu, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie ogranicza możliwości zaliczenia do podatkowych kosztów- wydatków zależnie od bliskości ich związku z uzyskanym przychodem podatnika – a kosztami uzyskania przychodów są nie tylko koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lecz również w celu zachowania przychodu albo zabezpieczenia jego źródła.

Zatem wydatki ponoszone na organizację spotkań biznesowych dla pracowników firmy, (zatrudnionych na podstawie stosunku pracy) w tym wydatki na wyżywienie, mają niewątpliwie wpływ na wynik finansowy firmy i na osiągane przychody. Zaznaczyć należy jednak, że wyłączeniu z podatkowych kosztów uzyskania przychodów, podlegają zgodnie z art. art.16 ust.1 pkt 38a ustawy -wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Kosztami podatkowymi, są również koszty pracownicze i do takich, zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu należałoby zaliczyć wydatki poniesione na organizacje spotkań/imprez okolicznościowych dla pracowników firmy. Jednocześnie należy nadmienić, że, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, w myśl art.12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U z 2000r nr 14, poz. 176 ze zmianami/, stanowi przychód pracownika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj