Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-RI-PDP/423-39/P/101/07/MK/46676
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-RI-PDP/423-39/P/101/07/MK/46676
Data
2007.04.27



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
koszt
otrzymanie faktury
różnice kursowe
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
„Czy na potrzeby ustalania różnic kursowych na podstawie art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztów można przyjąć datę wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego, czy może należy przyjąć datę otrzymania (wpływu) faktury przez ... S.A.?.”


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) s t w i e r d z a m że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 05.02.2007 r., który wpłynął w dniu 06.02.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2007 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

  1. stan faktyczny:

Spółka jest odbiorcą towarów od kontrahentów zarówno unijnych jak i pozaunijnych. Wielokrotnie zdarza się, że Podatnik otrzymuje faktury ze znacznym opróżnieniem w stosunku do daty wystawienia.

b. zapytanie Podatnika:

Spółka zwróciła się z następującym pytaniem:

„czy na potrzeby ustalania różnic kursowych na podstawie art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztów można przyjąć datę wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego, czy może należy przyjąć datę otrzymania (wpływu) faktury przez ... S.A.?.”

c. stanowisko podatnika:

Spółka uważa, że datą poniesienia kosztu, będzie data wystawienia faktury, gdyż z tym dniem powstaje po stronie ... S.A. zobowiązanie do zapłaty na rzecz kontrahenta.

Ocena prawna stanowiska pytającego:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest odbiorcą towarów od różnych kontrahentów zarówno unijnych jak i pozaunijnych. Wielokrotnie zdarza się, że otrzymuje faktury ze znacznym opóźnieniem w stosunku do daty wystawienia.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm) (...) koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzający dzień poniesienia kosztu.

Art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:  za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z kolei dla celów ustalenia różnic kursowych za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku) zgodnie z art. 15a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Analizując brzmienie tych przepisów można wywnioskować, że dla celów podatkowych ważna będzie data faktury, a koszt ten trzeba będzie przeliczyć według kursu średniego NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Ustosunkowując się zatem do wyżej powołanych przepisów prawa podatkowego oraz stanu faktycznego, należy stwierdzić, że na potrzeby ustalania różnic kursowych datą poniesienia kosztu dla Podatnika będzie data wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego. Natomiast jeżeli chodzi o koszt poniesiony przez Wnioskodawcę z tytułu zakupu towarów w walutach obcych, to należy go przeliczyć według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez Podatnika – jest prawidłowe



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj