Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/1/07/MK
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/1/07/MK
Data
2007.04.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek od nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy rodzaju i wysokości podatku z tytułu sprzedazy mieszkania po upływie jednego miesiąca, dwóch miesiecy lub trzech miesiecy od daty nabycia.


Z treści pisma wynika, iż Podatnik wraz z małżonką od 40 lat byli zameldowani w lokalu mieszkalnym .............Dnia 9 stycznia 2007r. małżonka Wnioskodawcy zmarła i pozostawiła testament, w którym całą swoją część majątku (mieszkanie i garaż) w 100% przepisała na Wnioskodawcę. Sporządzony testament nie ma wad formalnych (tak orzekł notariusz i adwokat). Po przeprowadzeniu sprawy spadkowej majątek będzie należał do Wnioskodawcy. Hipotetyczna wartość mieszkania i garażu to mniej więcej 120.000,00zł Zdaniem Wnioskodawcy, dopiero po dwunastu miesiącach zameldowania można sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku.Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wobec Wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odrębnym źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomościspółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej prawa wieczystego użytkowania gruntówinnych rzeczy

Przychód powyższy powstaje, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. „a”-”c” przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.Przychód z odpłatnego zbycia powyższych nieruchomości i praw powstaje również w przypadku zamiany u każdej z osób dokonującej zamiany.

Ustalenia przychodu dokonuje się zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Z kolei koszty ustala się zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ich myśl, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – stanowią udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Aby móc uwzględnić w podstawie opodatkowania nakłady, o których mowa wyżej, konieczne jest posiadanie i przechowywanie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych. Zgodnie z art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od ustalonego w powyższy sposób dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. „a” - „c” podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podatek ten jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Ustawa wprowadziła nowe warunki zwolnienia. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podatku wolne są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynkulokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokaluspółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawieprawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawiejeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż dwanaście miesięcy przed datą zbycia.Biorąc pod uwagę powyższe, dochód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku po 01.01.2007r. po upływie jednego, dwóch lub trzech miesięcy od daty nabycia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19%



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj