Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-05/65/Z/K/07
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-05/65/Z/K/07
Data
2007.03.08



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ulga uczniowska


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
opodatkowanie łączne małżonków
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga uczniowska


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości odliczenia ulgi uczniowskiej od podatku dochodowego od osób fizycznych, wynikajacego ze wspólnego zeznania podatkowego małzonków.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2001r. podatnik nabył prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej. Działalność gospodarcza została zlikwidowana w 2005 roku. Obecnie uzyskuje dochody z emerytury. Za rok 2006 podatnik złoży zeznanie podatkowe PIT-37 wspólnie z małżonką (też emerytką) dokonując odliczenia ulgi za wyszkolenie uczniów do wysokości pobranych zaliczek zarówno jego jak i żony. Podatni stoi na stanowisku, iż może złożyć zeznanie wspólnie z małżonką i dokonać odliczenia kwoty ulgi od wspólnego podatku małżonków.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Do końca 2005 roku podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Nabył więc prawo do odliczenia przyznanej decyzją kwoty ulgi uczniowskiej.

Z dniem 1 stycznia 2004 roku została zlikwidowana ulga polegająca na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu wyszkolenia uczniów ( tzw. ulga uczniowska). Nie oznacza to jednak, że ulga ta nie funkcjonuje już w systemie podatkowym. Począwszy od 1 stycznia 2004 stosownie do art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 202, poz. 1958) - z ulgi uczniowskiej podatnicy mogą korzystać na zasadzie praw nabytych.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 w/w ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r. mają prawo do obniżenia podatku dochodowego opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm).

Przedmiotowa ulga przyznana została na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jednakże na mocy przepisów przejściowych może być realizowana w podatku dochodowym od osób fizycznych. Prawo łącznego opodatkowania małżonków zawarte jest w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) zgodnie z którym – małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Z przedstawionych regulacji prawnych oraz ze stanu faktycznego sprawy wynika, że małżonkowie – przy spełnieniu powyższych warunków – mają prawo do wspólnego opodatkowania swoich dochodów. Podatek obliczony we wspólnym zeznaniu rocznym jest podatkiem ustalonym na obojga małżonków.

Zatem w przypadku, gdy podatnik nie uzyska dochodu z działalności gospodarczej lub zaprzestanie wykonywania tej działalności, ale uzyska dochody z innych źródeł, a korzysta ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem, ma prawo dokonać stosownego odliczenia od podatku dochodowego ustalonego od wspólnych dochodów małżonków, do wysokości określonej w decyzji Urzędu Skarbowego przyznającej ulgę z tytułu wyszkolenia ucznia.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj