Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-271/1/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-271/1/07
Data
2007.04.27



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące --> Informacje podsumowujące


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
informacja podsumowująca
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Spółka stoi na stanowisku, iż takie wykazywanie usług transportu wewnątrzwspólnotowego było prawidłowe. Wewnątrzwspólnotowe usługi transportowe świadczone na rzecz nabywców, którzy podali dla Niej numer, pod którym zidentyfikowani są na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego winny być w ocenie Spółki wykazywane w pozycji 28 deklaracji VAT-7.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej zasad wykazywania w deklaracji podatkowej VAT-7(8) wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Wnioskującej jest wykonywanie usług transportu międzynarodowego i wewnątrzwspólnotowego. W latach 2004 – 2005 Spółka świadczyła wewnątrzwspólnotowe usługi transportowe na rzecz nabywców, którzy podali dla tych usług numer identyfikacji podatkowej innego państwa członkowskiego. Usługi te Wnioskująca wykazywała w deklaracjach VAT-7 za okres od maja 2004 r. do sierpnia 2005 r. pod pozycją 28, ponieważ deklaracja obowiązująca w tym okresie nie przewidywała pola dla usług transportu wewnątrzwspólnotowego.

Spółka stoi na stanowisku, iż takie wykazywanie usług transportu wewnątrzwspólnotowego było prawidłowe. Wewnątrzwspólnotowe usługi transportowe świadczone na rzecz nabywców, którzy podali dla Niej numer, pod którym zidentyfikowani są na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego winny być w ocenie Spółki wykazywane w pozycji 28 deklaracji VAT-7(8).

Spółka zwróciła się o potwierdzenie Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zasady wypełniania deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, za okres objęty wnioskiem (tj. od kwietnia 2004 r. do sierpnia 2005 r.), określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 89, poz. 852 z późn. zm.).

Zgodnie z pkt 1 Części C – Rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego Załącznika nr 3 – Objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K) ww. rozporządzenia, w części tej wykazuje się wszystkie czynności, podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy, oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Miejsce świadczenia a zatem i opodatkowania usług dokonuje się w oparciu o przepisy art. 27 i 28 ww. ustawy podatkowej.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie natomiast do art. 28 ust. 3 przywoływanej ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Opisane we wniosku wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów, świadczone przez Spółkę na rzecz nabywców, którzy podali dla tej usługi numer, pod którym są zidentyfikowani dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego UE, uznaje się za świadczone na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer, zatem również za niepodlegające opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług.

Deklaracja podatkowa dla podatku od towarów i usług VAT-7(8) nie uwzględniała pozycji, w której podatnik był zobowiązany do wykazania obrotu z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju. W części „F” deklaracji – informacje dodatkowe, w pozycji 56 podatnik winien zaznaczyć natomiast odpowiednie pole, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym, którego dotyczy deklaracja, wykonywał czynności, o których mowa m. in. w przepisie art. 86 ust. 8 pkt 1. Przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT wskazuje na dostawę towarów lub świadczenie usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju. Do czynności takich zaliczają się opisane we wniosku wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów.

Zatem, Spółka świadcząca w okresie od maja 2004 r. do sierpnia 2005 r. wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów, winna je wykazywać w deklaracji podatkowej VAT-7(8) właściwej ze względu na okres rozliczeniowy, w którym zostały wykonane, poprzez zaznaczenie pozycji 1 w polu 56.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanowił jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj