Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PDF/415-2/07/KG
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-2/07/KG
Data
2007.04.30



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
przychody ze stosunku pracy
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy dla pracownika wartość otrzymanego od pracodawcy bezpłatnego kuponu stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych ?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zmianami), w związku z art. 4 ust. l ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy — Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, póz. 1590), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

stwierdza

że stanowisko zawarte we wniosku z dnia 26.02.2007 r.(data wpływu 27.02.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz opodatkowania przychodów uzyskanych przez pracowników z tytułu otrzymanych kuponów jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 27.02.2007 r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek Pana x prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie ............... z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania przychodów uzyskanych przez pracowników z tytułu otrzymanych kuponów od Firmy z okazji 20-lecia jej istnienia.

Jak wynika z treści art.!4a § l i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zmianami), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § l, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony przez Pana x w cytowanym wyżej wniosku przedstawia się następująco.

W związku ze zbliżającym się jubileuszem 20-lecia prowadzonej Firmy, Pan x rozważa zorganizowanie imprezy dla pracowników i najbliższych kontrahentów. Celem tego spotkania ma być promocja firmy oraz integracja pracowników, co ma przyczynić się do zwiększenia efektywności pracy i w konsekwencji zwiększenia przychodu. Z tej okazji podatnik zamierza wręczyć pracownikom kupony do wykorzystania, np. w salonie kosmetycznym lub w sklepie jubilerskim. Kupony te nie będą finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zdaniem podatnika wartość darowanych kuponów będzie kosztem uzyskania przychodów działalności gospodarczej, natomiast dla pracowników wartość kuponu będzie przychodem ze stosunku pracy od którego należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak wynika z treści art. 12 ust.l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, póz.176 ze zmianami), zwanej dalej ustawą, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wartość ofiarowanych przez Pana x swoim pracownikom kuponów, w myśl cytowanego wyżej przepisu, jest nieodpłatnym świadczeniem i dla pracownika, który otrzymał taki kupon stanowi przychód ze stosunku pracy. Jednocześnie przychód ten nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, w związku z powyższym w miesiącu, w którym pracownik otrzyma taki kupon należy doliczyć wartość kuponu do innych przychodów uzyskanych w tym miesiącu ze stosunku pracy i od całości pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Natomiast całość wynagrodzenia pracowników (łącznie z wartością wręczonych kuponów) będzie kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Zatem stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 26.02.2007 r. w tym zakresie jest prawidłowe.

Pouczenie

Zgodnie z art.!4a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.!4b § l i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj