Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
OP/423-7/07/INT-22
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/423-7/07/INT-22
Data
2007.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek wspólnoty mieszkaniowej
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali we wspólnocie na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz kosztów utrzymania lokali idywidualnych (mediów) na mocy art. 15 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) są przychodami, o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), a koszty utzymania nieruchomości wspólnej i koszty utrzymania lokali indywidualnych (media), o których mowa w art. 14 cyt. ustawy o własności lokali są kosztami uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 i następnych cyt. ustawy o podatku dochodowym od osóbprawnych?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak LDZ.ZGM/367/2007 z dnia 28 lutego 2007 r. (wpływ do tut. Urzędu -1 marca 2007r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2007 r. do Naczelnika tut. Urzędu wpłynął wniosek o interpretację prawa podatkowego zawierający w sumie 6 różnych pytań z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych. Z uwagi na ich różnorodność każde z zadanych pytań potraktowano jako odrębny wniosek.

Pierwszym z nich jest zapytanie: czy zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali we wspólnocie na poczet:
- kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej,
- kosztów utrzymania lokali indywidualnych (mediów),
na mocy art. 15 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) są przychodami, o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), a koszty utrzymania nieruchomości wspólnej i koszty utrzymania lokali indywidualnych (media), o których mowa w art. 14 cyt. ustawy o własności lokali są kosztami uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 i następnych cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedstawiając swoje stanowisko na tak postawione pytanie Wspólnota Mieszkaniowa wskazała, że opłaty z tytułu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej Wspólnoty odnoszą się do wewnętrznych rozliczeń właścicieli lokali, wynikających z faktu współwłasności wspólnego przedmiotu - w tym wypadku nieruchomości wspólnej - i jako takie stanowią jedynie partycypację w kosztach jednostki administracyjnej przez jej członków (stanowisko takie zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie PP1-811/912/03/JW z 23.XII.2003 r.). Z tego powodu opłaty te nie stanowią przychodów, o których mowa w art. 12,13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaś koszty utrzymania nieruchomości wspólnej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 i następnych tejże ustawy.

Odnosząc się do tak postawionego pytania i wskazanego własnego stanowiska tut. organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko powyższe jest błędne.
Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości tworzą wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną. Z przepisu tego wynika, że wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej. Zatem na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych podlega przepisom tej ustawy. Zaliczki wpłacane przez członków wspólnoty z tytułu opłaty za media tzn. wodę, ścieki, centralne ogrzewanie itp. przeznaczone na pokrycie kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz kosztów związanych z utrzymaniem pojedynczego lokalu powiększają przychody wspólnoty mieszkaniowej, które pomniejszone o wykazane przez podatnika koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powodują powstanie dochodu lub straty.
Wspólnoty mieszkaniowe z założenia nie zajmują się świadczeniem usług na rzecz swoich członków. Podstawę ich działania stanowi jedynie gromadzenie środków i odpowiednie dysponowanie nimi tj. dokonywanie stosownych opłat, niezbędnych dla utrzymania lokali w należytym stanie. Dlatego też, przy rozliczeniu w ujęciu podatkowym, uiszczonych przez właścicieli lokali zaliczek, nie można kierować się zapisem art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu zauważa, że uiszczone zaliczki przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz kosztów utrzymania pojedynczego lokalu stanowią dla wspólnoty mieszkaniowej przychód podatkowy w dacie ich otrzymania, natomiast wydatki poniesione na utrzymanie tej nieruchomości stanowią koszt podatkowy (art. 12 ust. 1, pkt 1 oraz art. 15 ust. 1 cyt. ustawyo podatku dochodowym od osób prawnych).

Powołanie się we własnym stanowisku wspólnoty na stanowisko Min.Fin zawarte w piśmie PP1-811/912/03/JW jest nieuprawnione, gdyż stanowisko Ministerstwa Finansów zawierało interpretację w sprawie rozliczeń podatku od towarów i usług a nie rozliczeń w podatku dochodowym od osób prawnych i dotyczyło stanu prawnego na gruncie poprzedniej ustawy tj. z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm).
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie kontrolne ani podatkowe, jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj