Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-208/06/JB
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-208/06/JB
Data
2007.03.23



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
catering
diety
koszty uzyskania przychodów
najem
wynajem samolotu
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na rzecz załogi wynajętych samolotów, opłaty lotniskowe oraz wydatki związane z techniczną obsługą samolotów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka podpisała kontrakt z Podmiotem X na lotniczy przewóz ładunków pocztowych. Ze względu na brak możliwości wykonania we własnym zakresie wszystkich zobowiązań wynikających z tytułu zawartego kontraktu, Spółka zawarła umowę z firmą węgierską na najem dwóch samolotów na okres 6 miesięcy łącznie z załogą obsługującą pasażerów, personelem inżynieryjnym oraz technicznym. Firma węgierska została zobowiązana do dostarczenia w wyznaczonym przez Spółkę czasie sprawnego technicznie samolotu wraz z załogą.W ramach przedmiotowej umowy Spółka została zobowiązana do ponoszenia wydatków na rzecz załogi obsługującej samoloty z tytułu diet, cateringu, zakwaterowania oraz dowożeniem z miejsca zakwaterowania do portu lotniczego.Ponadto Spółka ponosi również wydatki związane z techniczną obsługą samolotów, dostarczaniem paliwa oraz opłatami lotniskowymi.

Wobec powyższego Spółka zwróciła się z prośbą o potwierdzenie, czy wydatki poniesione na rzecz załogi wynajętych samolotów, opłaty lotniskowe oraz wydatki związane z techniczną obsługą samolotów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki przedmiotowe wydatki stanowią koszty związane z realizacją zawartego kontraktu i stanowią koszty uzyskania przychodu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz.654 ze zm), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. Począwszy od 01.01.2007r., cytowany art.15 ust.1 stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1 Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art.16 ust.1. Powyższe oznacza, że do uznania poniesionych wydatków za koszty podatkowe niezbędne jest łączne spełnienie obu wymienionych powyżej przesłanek.Sam fakt, że określony wydatek nie został wymieniony w art.16 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, nie może przesądzać o możliwości uwzględnienia tego wydatku przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Konieczne jest również wykazanie związku ponoszonych kosztów z uzyskiwanymi przychodami.

Zatem, aby określony wydatek mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi również zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodu podatnika. Generalnie uznaje się, że koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy podlegają podziałowi - tzn. mają charakter wydatków pośrednich lub bezpośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się te wydatki, których nie można powiązać z konkretnym przychodem, jednak ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowa podpisana pomiędzy Spółką a węgierską firmą miała na celu spełnienie warunków wynikających z umowy zawartej przez Spółkę z Podmiotem X na przewożenie ładunków pocztowych. Wywiązanie się z tej umowy powoduje generowanie zysków Spółki. W związku z tym, że Spółka nie była w stanie we własnym zakresie wypełnić zobowiązań wynikających z umowy zawartej z Podmiotem X, zdecydowała się wynająć od firmy węgierskiej dwa samoloty wraz z załogą na okres 6 miesięcy. Zgodnie z warunkami umowy zawartej z firmą węgierską Spółka została zobowiązana do ponoszenia określonych kosztów.

W związku z powyższym należy uznać, że wydatki, o których mowa w przedmiotowym wniosku, poniesione w związku z dietami, wyżywieniem, zakwaterowaniem, jak również koszty dowożenia członków załogi samolotów z miejsca zakwaterowania do portu lotniczego i z powrotem oraz wydatki związane z techniczną obsługą samolotów stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa) Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj