Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
1417/PG/423/86/06/IT
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1417/PG/423/86/06/IT
Data
2007.01.16



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dochód
gospodarka
gospodarka nieruchomościami
wynajem


Pytanie podatnika
dotyczy; zastosowania metody ustalania kosztów określonej w art.15 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60 ze zm.) – Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 grudnia 2006r. w sprawie zastosowania metody ustalania kosztów określonej w art.15 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych –p o s t a n a w i a uznać za prawidłowe stanowisko podatnika w zakresie zastosowania przepisu art. 15 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczącego ustalania kosztów uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz kosztów związanych z przychodami z innych źródeł, z zastrzeżeniem, iż ustalanie kosztów w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów może mieć zastosowanie do kosztów dotyczących obu tych źródeł.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Towarzystwo Budownictwa Społecznego w X otrzymuje przychody z tytułu gospodarki własnymi zasobami mieszkaniowymi , zasobami mieszkaniowym Gminy X jako zarządca na podstawie zawartej z Gminą umowy, oraz gospodarki zasobami niemieszkalnymi np. wynajmu lokalu na sklep. W ocenie podatnika przychody TBS uzyskane z wynajmu własnych lokali mieszkalnych, wpłat najemców lokali mieszkalnych na poczet dostawy mediów (ogrzewania, ciepłej wody, wywozu nieczystości) oraz przychody z tytułu pełnienia obowiązków zarządcy zasobów mieszkaniowych Gminy X – przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych - można uznać za dochody zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stanowisko to jest prawidłowe.

Jak stanowi przepis art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( tj. z 2000r. Dz.U. Nr 54, poz.654 ze zm.) w brzmieniu ustalonym w art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 217, poz. 1589 ), obowiązującym od 1 stycznia 2007r. , wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Z kolei art. 17 ust.1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż powyższe zwolnienie przedmiotowe dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu.

W świetle przytoczonych uregulowań, osiągnięty przez TBS dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ( własnymi i zasobami mieszkaniowymi Gminy) w części przeznaczonej na cele związane z trzymaniem tych zasobów i – bez względu na termin – wydatkowany na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, jest zwolniony z podatku dochodowego.

Nie korzysta z powyższego zwolnienia przedmiotowego dochód TBS osiągnięty z innych źródeł ( w stanie faktycznym wskazanym we wniosku dochód z najmu lokali na cele niemieszkalne np. na sklep ).

Ponieważ TBS ponosi koszty np. wynagrodzenia prezesa, wynagrodzenia pracowników i inne koszty ogólnozakładowe, które stanowią koszt uzyskania przychodu a dotyczą zarówno dochodów zwolnionych ( przeznaczonych na utrzymanie zasobów mieszkaniowych) jak i innych źródeł przychodu ( w tym konkretnym przypadku dochodów z najmu lokali na sklep ), może mieć w takim przypadku zastosowanie sposób ustalania kosztów, o którym mowa w art. 15 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnym. Przytoczone uregulowanie stanowi, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Należy w tym miejscu podkreślić, że norma ta ma zastosowanie wyłącznie do sytuacji, w której ponoszone koszty dotyczą obu źródeł dochodu ( zwolnionych z podatku i opodatkowanych ). Nie ma natomiast zastosowania w sytuacji, gdy poniesiony koszt związany jest tylko z jednym źródłem przychodu, albo poniesionego kosztu nie można powiązać z żadnym przychodem ( we wniosku wspomniano o odsetkach bankowych, których nie można przypisać do źródła przychodu ).

W stanie faktycznym wskazanym we wniosku i w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia prawidłowe jest stanowisko podatnika, iż dochody TBS uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów – wolne są od podatku dochodowego oraz, iż do ustalania kosztów związanych jednocześnie z dochodami zwolnionym i z dochodami opodatkowanymi może mieć zastosowanie sposób określony w art. 15 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na postanowienie przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od dnia doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Otwocku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj