Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FD1/415/5/07/GW
z 22 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FD1/415/5/07/GW
Data
2007.03.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dotacja
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Otrzymał Pan dofinansowanie z tytułu przyuczenia do zawodu pracownika młodocianego. W związku z powyższym, Pana pytanie dotyczy zaliczenia do przychodów z działalności gospodarczej otrzymanej kwoty. W Pana opinii, otrzymana kwota stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej, a tym samym - będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przedstawionym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 2) oraz art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku nr 14, poz. 176 ze zm. ).


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte we wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej otrzymał Pan dofinansowanie z tytułu przyuczenia do zawodu pracownika młodocianego. W związku z powyższym, Pana pytanie dotyczy zaliczenia do przychodów z działalności gospodarczej otrzymanej kwoty. W Pana opinii, otrzymana kwota stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej, a tym samym - będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przedstawionym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 2) oraz art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku nr 14, poz. 176 ze zm. ).

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ), za przychód z działalności gospodarczej uważa się dotacje, subwencje, dopłaty oraz inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków ( z wyjątkiem, gdy przychody te związane są z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a – 22o ustawy dokonuje się odpisów amortyzacyjnych ). Jednakże nie wszystkie dotacje, subwencje, dopłaty oraz inne nieodpłatne świadczenia, otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowić będą przychód z działalności gospodarczej. Ustawodawca przewiduje bowiem pewnie zwolnienia przedmiotowe w tym zakresie, które wymienione zostały w art. 21 ustawy. I tak, w roku 2006 wolne od podatku dochodowego były między innymi:a) dochody otrzymane przez podatnika, jeśli:pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze śrdoków ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub imów zawartych z tymi państwam, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach , gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rodzielania środków bezzwrotnej pomocy, orazpodatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonania okreslonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem ( art. 21 ust. 1 pkt 46 ); b) dochody uzyskane z instytucji Unii Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia nr 260/68 z dnia 29 lutego 1968 roku ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich ( Dz. U. WE L 056 z 4 marca 1968 roku ze zm ) - art. 21 ust. 1 pkt 46a;c) dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich ( SAPARD );d) kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeśli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa ( art. 21 ust. 1 pkt 47c ).

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego oraz z załączonej kopii decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy wynika, iż przyznano Panu kwotę dofinansowania kosztów przyuczenia do zawodu młodocianego pracownika. Zatem mając na uwadze w/w przepisy ( to jest art. 14 ust. 2 pkt 2 oraz art. 21 ust. 1 ), przyznana Panu kwota dofinansowania stanowić będzie Pana przychód z działalności gospodarczej w momencie faktycznego otrzymania tej kwoty, bowiem jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy, przychodem z dotacji, subwencji oraz dopłat są „świadczenia otrzymane”. Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj