Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DM/436-1/07/inter
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/436-1/07/inter
Data
2007.02.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
nieodpłatne używanie
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne użyczenie części lokalu mieszkalnego podlega podatkowi PCC?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm./, po rozpatrzeniu wniosku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania umowy nieodpłatnego użyczenia lokalu mieszkalnego dla potrzeb GTF

stwierdzam, że:

w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stanowisko zawarte we wniosku w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 08.01.2007r. Pan A.F. zam. w G. przy ul. P. zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem, czy zawarcie przez niego (występującego jako osoba fizyczna) umowy nieodpłatnego użyczenia części własnego lokalu mieszkalnego dla potrzeb GTF będzie obciążone opłatą skarbową. Wnioskodawca oświadczył ponadto, iż umowa ma służyć prowadzeniu i przechowywaniu korespondencji GTF i że w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zdaniem wnioskodawcy z tyt. zawarcia powyższej umowy nie powinien on ponosić „żadnych obciążeń z racji nieodpłatnego udostępnienia pomieszczeń dla GTF”.

Odpowiadając na powyższe pytanie tut. organ podatkowy informuje, co następuje:

Kwestie związane z regulowaniem opłat skarbowych zostały unormowane w ustawie z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006r. Nr 225, poz.1635). Treść art.12 ust.1 w/w ustawy stanowi, iż organem podatkowym właściwym w sprawach tejże opłaty jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Innym aspektem w sprawie nie poruszonym w zapytaniu jest fakt, iż umowa użyczenia to czynność, którą regulują przepisy art.710-719 ustawy z dnia 23.04.1964r. kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz.93 ze zm.). Pobieraną opłatę skarbową od umów (czynności cywilnoprawnych) zastąpił podatek od czynności cywilnoprawnych regulowany przepisami ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz.399 ze zm. zwanej dalej ustawa pcc).

Art.1 ust.1 wymienionej ustawy zawiera katalog czynności cywilnoprawnych, które podlegają przedmiotowemu podatkowi. Co do zasady umowy nieodpłatnego użyczenia nie podlegają temu podatkowi. Wyjątek stanowi, w przypadku spółki osobowej, oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (art.1 ust.1 pkt 2 i ust.3 ustawy).

Mając na uwadze przywołane przepisy ustawy pcc umowa nieodpłatnego użyczenia części pomieszczenia w mieszkaniu na rzecz Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W tym stanie sprawy stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj