Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-82/140/US/07
z 8 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-82/140/US/07
Data
2007.05.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
zadatek
zaliczka


Pytanie podatnika
czy podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego wraz z wpłaceniem sprzedającemu 10% zaliczki przed zerwaniem umowy o prowadzenie rachunku z kasą mieszkaniową pociąga za sobą konieczność zwrotu dokonanych odliczeń?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2007 r. stwierdza, że zapłata zadatku ze środków zgromadzonych poza kasą mieszkaniową na poczet transakcji zakupu działki budowlanej, jeżeli wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności zostaną faktycznie wydatkowane na cele mieszkaniowe do końca roku, w którym środki zostały wycofane, nie spowoduje konieczności zwrotu odliczonej ulgi podatkowej.

Pismem z dnia 16.02.2007 r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Od 7 lat oszczędza Pan pieniądze w kasie mieszkaniowej jednego z banków. Przy podpisywaniu umowy z bankiem zaznaczył Pan wszystkie możliwe opcje, na które w przyszłości przeznaczone zostaną zaoszczędzone środki, w tym na zakup działki budowlanej. W chwili obecnej zamierza Pan kupić działkę, na której planuje Pan wybudowanie domu. W związku z tym złożył Pan do gminy wniosek o wydanie warunków zabudowy na przedmiotową działkę. Na działkę wydano warunki zabudowy i zgodnie z tym teren jest przeznaczony pod budowę domu. W gminnym rejestrze gruntów działka ta figuruje jako grunt rolny. Jako pełnomocnik właściciela wystąpił Pan z kolejnym wnioskiem, na podstawie którego otrzymał Pan prawomocne postanowienie o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. W rejestrze gruntów działka będzie jednak figurowała jako grunt rolny do czasu wybudowania na niej domu. Na podstawie powyższych dokumentów notariusz deklaruje, że sporządzi akt notarialny, w którym będzie mowa o zakupie/sprzedaży nie zabudowanej działki gruntu. W akcie będzie również mowa o tym, że sprzedający/kupujący załączył odpis ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy (wydanej wobec braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego), z uzasadnienia której wynika, że przedmiotowa działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Również w księdze wieczystej do czasu wybudowania domu teren ten nadal będzie figurował jako grunt orny.

W związku z powyższym sformułował Pan następujące pytanie:czy podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego wraz z wpłaceniem sprzedającemu 10% zaliczki przed zerwaniem umowy o prowadzenie rachunku z kasą mieszkaniową pociąga za sobą konieczność zwrotu dokonanych odliczeń?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:wpłacenie zaliczki na zakup działki przed zerwaniem umowy o prowadzenie rachunku z kasa mieszkaniową pociągnie za sobą konieczność zwrotu dokonanych z tego tytułu odliczeń, gdyż zadatek, o którym będzie mowa w umowie przedwstępnej podpisanej przed zerwaniem umowy z kasa mieszkaniową jest potwierdzeniem, że wydatkowane zostały środki zgromadzone poza kasą mieszkaniową.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Na zasadzie praw nabytych podatnik może skorzystać m.in. z ulgi na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej. Znajduje to potwierdzenie w art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509). Stanowi on, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r., odliczeniu od podatku podlegały poniesione w roku podatkowym wydatki na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Natomiast w art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r.), zostały określone przypadki, w których podatnik traci prawo do odliczenia kwot wydatków m.in.: na cele systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej. W świetle tego przepisu, jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo – kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionychdo dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z powołanych przepisów wynika, iż w sytuacji gdy wycofana kwota (po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania) została do końca roku, w którym nastąpiło wycofanie wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę nie istnieje obowiązek doliczenia do podatku wykorzystanej wcześniej kwoty ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przed zerwaniem umowy z kasą mieszkaniową zamierza Pan zawrzeć umowę przedwstępną na zakup działki przeznaczonej pod zabudowę, jednocześnie wpłacając tytułem zadatku 10% wartości transakcji. Tak więc w przypadku gdy wpłaty zaliczki dokonał Pan z innych środków pieniężnych aniżeli zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, a wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności zostaną wydatkowane na cele mieszkaniowe do końca roku, w którym środki zostały wycofane, wówczas nie spowoduje to utraty prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16.02.2007 r. jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj