Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście
ZD/423-2/07
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-2/07
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
rok podatkowy
umowa spółki


Pytanie podatnika
Jaki jest pierwszy rok podatkowy Spółki?


W dniu 29 stycznia 2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w następującej kwestii:

Jaki jest pierwszy rok podatkowy Spółki?

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Aktem notarialnym z dnia 27 kwietnia 2006 roku zawiązana została Spółka. W § 24 statutu Spółki postanowiono, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy. Pierwszy rok obrachunkowy zaczyna się z dniem rejestracji spółki i kończy się z dniem 31 grudnia następnego roku. Zgodnie z zapisami zamieszczonymi we wniosku Spółka zarejestrowana została w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 7.08.2006r.

Natomiast w dniu 6.06.2006r. akcjonariusze Spółki dokonali pierwszej wpłaty na kapitał zakładowy, co zgodne jest z datą rozpoczęcia działalności zgłoszoną w tutejszym organie podatkowym.

W ocenie Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje przepis art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca uważa, że pierwszy rok podatkowy spółki powinien trwać do 31 grudnia 2007r.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego oraz zapisów zawartych w przepisach podatkowych należy stwierdzić, iż stanowisko Podatnika w wyżej opisanej sprawie nie jest słuszne.

Zgodnie z treścią art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (test jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Stosownie do treści art. 8 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego. Zgodnie z art. 8 ust. 2a ww. ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. W myśl art. 8 ust. 5 ww. ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, dokonują zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 tego artykułu, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

W związku z tym, że Spółka rozpoczęła działalność dnia 6 czerwca 2006r. a więc w pierwszej połowie roku kalendarzowego, pierwszy rok podatkowy Spółki musiał zakończyć się dnia 31 grudnia 2006r. W sytuacji bowiem rozpoczęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Mając na uwadze powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, stanowisko Spółki nie jest słuszne.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj