Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PF-II/4180-0009/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-II/4180-0009/07
Data
2007.04.03



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundacje
opodatkowanie dochodu
podatek dochodowy od osób fizycznych
stypendium naukowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania stypendiów przeznaczonych na cele związane z nauką.


DECYZJA

Na podstawie art. 14 b § 5 pkt.2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głubczycach z dnia 20 kwietnia 2006r. nr POI/415/3/MG/06 dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania stypendiów przeznaczonych na cele związane z nauką.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głubczycach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania stypendium przeznaczonego na cele związane z nauką.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zostało utworzone Stowarzyszenie Edukacyjne, które ma charakter stowarzyszenia „zwykłego” zarejestrowanego i wpisanego do ewidencji stowarzyszeń.

Celem jego jest ufundowanie stypendium dla dziecka z niezamożnej rodziny, umożliwiającego kontynuację nauki, uczęszczającego do ostatniej klasy Szkoły Podstawowej, które umożliwi mu naukę w gimnazjum i w liceum, a w miarę możliwości finansowych Stowarzyszenia, także podczas studiów.

Fundusze na swoją działalność Stowarzyszenie uzyskuje ze składek członkowskich, a warunki i tryb przyznawania stypendium określone zostały w Regulaminie Stypendium.

Pomoc stypendialna, zgodnie z „Regulaminem stypendium” winna być spożytkowana na rzecz stypendysty na: zakup podręczników, niezbędnych pomocy naukowych, opłacenie internatu (akademika), dojazdów do szkoły, wyżywienia w szkole, opłacenia zajęć sportowych, dodatkowych itp.

Jednocześnie wnioskodawca wyraził pogląd, iż wypłata wyżej wymienionego stypendium nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż spełnia wymogi ustawowej pomocy stypendialnej i jego wysokość nie przekracza 380zł.

W dniu 20 kwietnia 2006r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach wydał postanowienie nr POI/415/3/MG/06, w którym uznał, iż stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku, jest nieprawidłowe.

Dokonując weryfikacji powyższego postanowienia, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał nieprawidłowej interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.), w części dotyczącej wskazanej tamże organizacji, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, a mianowicie:

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), w części dotyczącej opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 21 ust.1 pkt. 40b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, jeżeli – stosownie do ust.10 powołanego art. 21 ustawy- podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz w art. 30a i 30b. Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.

Stosownie do wskazanego art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r. Nr 96 poz. 873 ze zm.) organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadąjące osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust.4. Powyższy przepis nie zawiera warunku posiadania przez te organizacje statusu organizacji pożytku publicznego. Wymienia jedynie, które organizacje są pozarządowymi.

Z przedstawionego stanu faktycznego i prawnego wynika, iż Stowarzyszenie jest organizacją, o której mowa w powołanych wyżej przepisach art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Ponadto zamierza dokonywać wypłaty stypendium pieniężnego na podstawie utworzonego Regulaminu Stypendialnego, który został zatwierdzony przez organy statutowe i przekazany do publicznej wiadomości, m.in.za pomocą internetu, a wysokość jego jest niższa od kwoty 380,00zł. Nie wynika jednak czy został spełniony warunek określony w ust.10 artykułu 21 ustawy, tj. czy podatnik (uczeń, student) przed pierwszą wypłatą świadczenia złożył płatnikowi (Stowarzyszeniu) oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz w art. 30a i 30b.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, stanowisko zawarte we wniosku z dnia 07 lutego 2006r., uzupełnionym w dniu 21 marca 2006r. można by uznać za prawidłowe, pod warunkiem spełnienia wszystkich wyżej wymienionych przesłanek. W sytuacji niespełnienia choćby jednego z warunków określonych w powołanym przepisie art.21 ust.1 pkt 40b z zastrzeżeniem ust.10 tegoż artykułu ustawy, wypłacone kwoty stypendium stanowią przychód podlegający opodatkowaniu.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do tut. organu w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj