Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-158/06/ŁK/AT
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-158/06/ŁK/AT
Data
2007.02.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
odsetki ustawowe
opodatkowanie
umorzenie


Pytanie podatnika
Czy od umorzonych odsetek ustawowych oraz umorzonych kosztów procesu tj. od zasądzonych kosztów sądowych oraz kosztów zastępstwa procesowego Spółdzielnia zobowiązana będzie zapłacić podatek VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 08.11.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 08.11.2006r. w zakresie podatku od towarów i usług za prawidłowe.

Uzasadnienie

Spółdzielnia jest w posiadaniu prawomocnego wyroku sądowego (tytułu wykonawczego) zasądzającego na jej rzecz od osoby fizycznej należność główną, odsetki ustawowe od dnia wymagalności do dnia spłaty całej należności głównej oraz koszty procesu na które składają się koszty sądowe oraz koszty zastępstwa procesowego.

Z pozwanym dłużnikiem zawarto w dniu 17 października 2006r. ugodę, na podstawie której dłużnik zobowiązał się spłacić w ratach należność główną – ostatnia rata płatna w październiku 2007r. Spółdzielnia natomiast zobowiązała się po spłacie całej należności głównej umorzyć całość zasądzonych odsetek oraz koszty procesowe.

Strona wnosi o wyjaśnienie czy od umorzonych odsetek ustawowych oraz umorzonych kosztów procesu tj. od zasądzonych kosztów sądowych oraz kosztów zastępstwa procesowego Spółdzielnia zobowiązana będzie zapłacić podatek VAT.

Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż opisana sytuacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetele postanowień art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają:1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2. eksport towarów,3. import towarów,4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5. wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie usług na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności w tej sytuacji. Regulacja ta wskazuje, że świadczenie usług obejmuje nie tylko działania podatnika, ale również zobowiązanie do odstąpienia od wykonania pewnych działań lub tolerowania zaistniałych sytuacji lub dokonanych czynności.

Dla stwierdzenia czy dana czynność, względnie brak podejmowania czynności, stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług należy ocenić przedmiotową transakcję w kontekście całego systemu podatku VAT, a w szczególności jego głównych celów i założeń. Z założenia podatek od towarów i usług jest podatkiem nałożonym na konsumpcję towarów i usług. Mimo, że podatek ten płacą wszystkie osoby zaangażowane w kolejne stadia transakcji gospodarczych, faktyczny i ostateczny ciężar podatku spoczywa jedynie na ostatecznym konsumencie. W świetle powyższych założeń, opodatkowaniu podlegają tylko takie transakcje, w ramach których występuje możliwy do zidentyfikowania konsument towarów i usług. W związku z powyższym, zaniechanie lub tolerowanie czynności lub stanów podlega opodatkowaniu podatkiem wówczas, gdy wykonane jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta usługi.

Zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonania czynności, lub tolerowania czynności, lub sytuacji podlega opodatkowaniu, gdy tego rodzaju zaniechania lub znoszenia stanów przez podatnika powodują uzyskanie bezpośredniej korzyści dla płacącego. W przypadku, gdy podmiot płacący uzyskuje korzyści z pewnego rodzaju sytuacji zobowiązanie takie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako świadczenie uslugi. Jeżeli tego rodzaju sytuacje zaniechania działań lub tolerowania stanów nie przynoszą bezpośredniej korzyści podmiotowi płacącemu za ich trwanie - nie podlegają one podatkowi.

W sprawie opisanej przez Stronę należy uznać, iż niedochodzenie należności odsetkowych z tytułu nie uregulowania w terminie należności oraz niedochodzenie kosztów procesowych nie mieści się w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT, tak więc nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj