Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DZ/415/26/WL/2007
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DZ/415/26/WL/2007
Data
2007.04.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Od kiedy należy liczyć 5 letni termin po upływie którego nie istnieje obowiązek podatkowy w 10% zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu planowanej w roku 2007 sprzedaży nieruchomości nabytej w dniu 02.12.1992r, wraz z wybudowanym domem oddanym do użytkowania w dniu 27.03.2003r?


Postanowienie

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanawia uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie liczenia pięcioletniego terminu, po upływie którego nie istnieje obowiązek podatkowy w 10% zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu planowanej w roku 2007 sprzedaży nieruchomości nabytej w dniu 02.12.1992r, wraz z wybudowanym domem oddanym do użytkowania w dniu 27.03.2003r.


Uzasadnienie.


Wnioskiem z dnia 05.04.2007r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie liczenia pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 8 litera a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) po upływie którego nie istnieje obowiązek podatkowy w zryczałtowanym 10% podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu planowanej w roku 2007 sprzedaży nieruchomości nabytej w roku 1992 wraz z wybudowanym domem oddanym do użytkowania w roku 2003.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż:Aktem Notarialnym Repertorium A Nr X z dnia 02.12.1992r. Strona nabyła niezabudowaną działkę przeznaczoną pod zabudowę jednorodzinną położoną w K., na nabytym gruncie wybudowany został budynek mieszkalny, budowa została ukończona w dniu 04.03.2002rprzyjęcie domu do użytkowania zostało dokonane i potwierdzone pismem Starosty Piaseczyńskiego Nr ARB/IV/7351/U-43/03 z dnia 27.05.2003r,w roku 2007 Strona ma zamiar sprzedać przedmiotową nieruchomości zabudowaną budynkiem mieszkalnym.

Zdaniem Strony bieg pięcioletniego terminu, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym należy liczyć od końca roku 1992, a więc 5 letni okres minął w roku 1998, a zatem przychód uzyskany z planowanej w roku 2007 sprzedaży nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, iż:Tylko w przypadku wybudowania budynku mieszkalnego na działce gruntu oddanej w użytkowanie wieczyste budynek stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności.Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powołana wyżej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, sięgnąć więc należy do definicji nieruchomości zawartej w kodeksie cywilnym – ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w art. 46 § 1 – nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego też sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. W art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu. Nie można więc traktować odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Należy zatem stwierdzić, iż bieg terminu 5 letniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Przyjąć trzeba, iż bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku i oddania go do użytkowania nie ma znaczenia.

W świetle powyższego stanowisko w kwestii dotyczącej braku obowiązku w zryczałtowanym 10% podatku dochodowym z tytułu planowanej w roku 2007 sprzedaży nieruchomości nabytej w dniu 02.12.1992r. wraz z wybudowanym budynkiem mieszkalnym, który w dniu 04.03.2002r. oddano do użytkowania, jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj