Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.IV-415/18/2006
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-415/18/2006
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
odsetki od kredytu
opłata
papier wartościowy
prowizje bankowe
znak opłaty skarbowej


Pytanie podatnika
Czy składając zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych /PIT-38/ można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:
- koszty związane z przyznaniem i prolongatą (prowizją) kredytu „Kredyt Hossa”,
- odsetki od kredytu „Kredyt Hossa”,
- wydatki na nabycie znaków opłaty skarbowej.


Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.11.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.11.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych - postanawia uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za przyznanie i prolongatę kredytu (prowizja), odsetek od kredytu oraz wydatków na nabycie znaków opłaty skarbowej w związku z nabyciem papierów wartościowych jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 20.11.2006 r. wpłynął do tut. organu Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za przyznanie i prolongatę kredytu (prowizja), odsetek od kredytu oraz wydatków na nabycie znaków opłaty skarbowej w związku z nabyciem papierów wartościowych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiada Pan rachunek inwestycyjny w CDM Pekao S.A., gdzie chce Pan otworzyć na tym rachunku linię kredytową pod nazwą „Kredyt Hossa” z wykorzystaniem kredytu tylko na zakup papierów wartościowych. „Kredyt Hossa” może być wykorzystany na zakup papierów wartościowych za pośrednictwem Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. w publicznym obrocie wtórnym lub w publicznym obrocie pierwotnym, gdy Bank Pekso S.A. lub CDM Pekao S.A jest agentem (sponsorem emisji lub uczestnikiem konsorcjum oferującego papiery wartościowe). Kredyt przyznawany jest na okres 12 miesięcy z możliwością prolongaty.

W związku z tym zadaje Pan pytanie czy składając zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych (PIT-38) będzie mógł Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:

  • koszty związane z przyznaniem i prolongatą (prowizją) kredytu „Kredyt Hossa”,
  • odsetki od kredytu „Kredyt Hossa”,
  • wydatki na nabycie znaków opłaty skarbowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Art. 30b ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Z art. 22 ust. 1 w/w ustawy wynika, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Użyte przez ustawodawcę w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sformułowanie „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” należy rozumieć w ten sposób, że za koszty uzyskania przychodu uznawane będą tylko te wydatki, które pozostają z przychodem w związku o charakterze przyczynowo-skutkowym. Dlatego w tak rozumianych kosztach mieszczą się zarówno odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji, jak i prowizja bankowa od tego kredytu oraz wydatki na nabycie znaków opłaty skarbowej. Z tym, że wydatki te są kosztem uzyskania przychodu wyłącznie od tej części kredytu, który został przeznaczony na zakup sprzedanych akcji.

W związku z powyższym własne stanowisko w sprawie, które Pan przedstawił jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj