Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-100/06
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-100/06
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
faktura
odliczenie podatku od towarów i usług
pośrednictwo
usługi turystyczne


Pytanie podatnika
1. Czy pośrednik turystyczny wykonujący na zlecenie klientów czynności faktyczne i prawne związane z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych dokumentuje wykonanie tych czynności fakturami VAT wystawianymi na dotychczasowych zasadach, tj. na zasadach ogólnych ?2. Czy pośrednik turystyczny ma prawo do odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem usług noclegowych i gastronomicznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem Sp. z o.o. , zawartym w piśmie z dnia 18.12.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 20.12.2006 r. ) postanawia:1. uznać za prawidłowe stanowisko Spółki wyrażające się w twierdzeniu, iż pośrednik turystyczny wykonujący na zlecenie klientów czynności faktyczne i prawne związane z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych dokumentuje wykonanie tych czynności fakturami VAT wystawianymi na dotychczasowych zasadach oraz 2. uznać za nieprawidłowe stanowisko Spółki wyrażające się w twierdzeniu, iż pośrednik turystyczny ma prawo do odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem usług noclegowych i gastronomicznych.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.12.2006 r. Sp. z o.o. złożyła w tut. Urzędzie wniosek zawarty w piśmie z dnia 18.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący sposobu dokumentowania wykonywanych przez Spółkę usług oraz prawa do odliczania podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka organizuje, w oparciu o zawarte umowy, wyjazdy służbowe dla firm. W ramach świadczonych usług Spółka sprzedaje bilety kolejowe , lotnicze, rezerwuje pokoje hotelowe, wynajmuje samochody i ubezpiecza swoich klientów w podróży. Ponieważ firma nie jest biurem podróży, ww. czynności dokonuje przy współpracy innych firm na podstawie zawartych z nimi umów. Wnioskująca Spółka wskazuje, iż wykonywane przez nią usługi zostały zakwalifikowane przez organy statystyczne do grupowania PKWiU 63.30.12-00.00 „Usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów, miejsc zakwaterowania i imprez z kompleksowym programem”.

Spółka wystawia na rzecz swoich klientów faktury VAT uwidaczniając na niej, składające się na wykonanie usługi kompleksowej, czynności w jednej pozycji zbiorczej. Taki sposób dokumentowania wykonywanych przez Sp. z o.o. usług tut. organ podatkowy postanowieniem nr TP/443-23/06 z dnia 18.05.2006 r. uznał za prawidłowe.

Obecnie Spółka ma zamiar poszerzyć swoją działalność o organizację wyjazdów integracyjnych, motywacyjnych i szkoleń dla swoich klientów i będzie wpisana, zgodnie z wymogiem wynikającym ze stosownych przepisów, do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych jako pośrednik turystyczny, którego działalność polega na wykonywaniu na zlecenie klientów czynności faktycznych i prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem , czy od momentu wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych powinna wystawiać faktury VAT marża, czy faktury na dotychczasowych zasadach oraz czy w tej sytuacji przysługuje jej jako pośrednikowi turystycznemu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług noclegowych i gastronomicznych.

Zdaniem wnioskującej Spółki w przypadku wykonywania przez nią usług, o których mowa wyżej zasadne jest wystawianie faktur VAT na dotychczasowych zasadach, tj. uwidaczniając wykonanie czynności składających się na usługę kompleksową w jednej pozycji zbiorczej, a Spółce jako pośrednikowi turystycznemu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług noclegowych i gastronomicznych.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zasady opodatkowania, przedmiot opodatkowania oraz stawki podatku od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) zwanej dalej „ustawa o VAT” lub „ustawą o ptu” oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm. ).

Zgodnie z tymi przepisami szczególne procedury określone w art. 119 ww. ustawy o VAT , zgodnie z którym podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwora marży pomniejszona o kwotę podatku należnego, mają zastosowanie jedynie w przypadku świadczenia przez podatników usług turystycznych ( art. 119 ust. 1 ustawy o VAT ).Przez marżę rozumie się różnicę pomiędzy kwotą należności, która ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Natomiast przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystycznej, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie ( art. 119 ust. 2 ustawy o VAT ).

Przepis art. 119 ust. 1 ustawy o ptu stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:1) ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;2) działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;3) przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty;4) prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty( art. 119 ust. 3 pkt 1-4 ustawy o VAT ).Zgodnie z art. 119 ust. 4 ustawy o VAT podatnikom, o których mowa w ust. 3, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty, tj. m.in. usług noclegowych i gastronomicznych.Prawo do obniżenia podatku naliczonego przy nabyciu usług noclegowych i gastronomicznych przysługuje jedynie podatnikom świadczącym usługi turystyki jeżeli usługi te wchodzą w skład usługi turystyki opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119 ww. ustawy o VAT ( art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o ptu ).

Jednocześnie wskazać należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jak i przepisy rozporządzeń wykonawczych nie określają pojęcia usług pośrednictwa turystycznego ani usług turystyki. Jednakże zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 o usługach turystycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. nr 223, poz. 2268 z późn. zm. ) przez usługi turystyczne rozumie się usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym. Pośrednik turystyczny natomiast to przedsiębiorca, którego działalność polega na wykonywaniu, na zlecenie klienta, czynności faktycznych i prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych ( art. 3 pkt 6 ustawy o usługach turystycznych ).

Z przedstawionego w piśmie z dnia 18.12.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż Spółka ma zamiar świadczyć usługi pośrednictwa turystycznego polegające na pośredniczeniu na zlecenie klientów w wykonywaniu czynności faktycznych i prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych.A zatem czynności, które Spółka ma zamiar wykonywać nie będą usługami turystycznymi , tym samym przy opodatkowaniu tych czynności nie znajdą zastosowania szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy o VAT, a Spółka będzie obowiązana opodatkowywać świadczone usługi pośrednictwa i dokumentować ich wykonanie na dotychczasowych zasadach.

Jednocześnie Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu usług noclegowych i gastronomicznych ponieważ takie uprawnienie przysługuje jedynie podatnikom świadczącym usługi turystyki.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 18.12.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 20.12.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj