Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PP/443-7/07/ICH
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/07/ICH
Data
2007.04.13



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
usługi gwarancyjne
usługi na majątku rzeczowym
usługi serwisowe


Pytanie podatnika
Dotyczy sposobu opodatkowania napraw gwarancyjnych wykonywanych na terenie innego państwa członkowskiego.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r Nr 8 poz.60 z późn.zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach przedstawione w złożonym wniosku z dnia 12.03.2007 r. stanowisko Strony dotyczące sposobu opodatkowania napraw gwarancyjnych wykonywanych na terenie innego państwa członkowskiego ocenia jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia z dnia 12.03.2006 r. podatnik zwrócił się z zapytaniem czy należy opodatkować w Polsce usługę naprawy gwarancyjnej mebli wykonaną na terenie Republiki Czech przez firmę czeską.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika co następuje:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji mebli w ramach, której dokonuje dostaw wewnątrzwspólnotowych. W związku z koniecznością dokonywania napraw gwarancyjnych sprzedawanych mebli podatnik zawarł z firmą czeską umowę w sprawie trybu załatwiania reklamacji zgłoszonych przez kontrahentów czeskich. Zgodnie z zawartą umową firma czeska przyjmuje reklamacje i dokonuje naprawy mebli w ramach gwarancji producenta, za którą to usługę otrzymuje od kontrahenta polskiego wynagrodzenie wystawiając jednocześnie fakturę za wykonywane usługi. Faktura wystawiana jest dla podatnika polskiego (producenta mebli) na której podany jest numer NIP nadany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych usługodawcy i usługobiorcy. Meble po ich naprawie nie są wywożone z terytorium Czech.

Zdaniem podatnika przedmiotowa usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium RP.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach opisane wyżej usługi należy potraktować jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym, które są szeroko zdefiniowaną kategorią usług, mieszczą się w niej bowiem wszelkie usługi związane z majątkiem ruchomym takie jak np. naprawy i remonty.

W myśl art.27 ust.2 pkt 3 lit.d ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia tych usług jest miejsce gdzie usługi są faktycznie świadczone. Należy jednak podkreślić, że w przypadku świadczenia przedmiotowych usług istnieje możliwość zmiany miejsca opodatkowania. Zgodnie z art.28 ust.7 ustawy, jeżeli nabywca tych usług podał świadczącemu numer identyfikacyjny, pod którym jest zidentyfikowany w innym państwie członkowskim niż państwo, w którym usługa została faktycznie wykonana wówczas miejscem świadczenia usługi jest państwo, które wydało ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Przepis ust. 8 w/w artykułu stanowi, że w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art.15 ustawy (tj. polski podatnik podatku od towarów i usług), przepis ust.7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Zatem warunkiem zastosowania przez podatnika przepisów art.27 ust.2 pkt 3 lit.d w powiązaniu z art.28 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług skutkujących opodatkowaniem wykonywanych usług poza terytorium kraju na którym były świadczone, jest niezwłoczny wywóz towaru po wykonaniu na nim usług poza terytorium kraju, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji przedstawionej przez podatnika należy stwierdzić, iż warunek wywozu towarów nie zostaje spełniony, a zatem zastosowanie znajdzie zasada ogólna wyrażona w art. 27 ust. 2 pkt 3d ustawy, która stanowi, iż miejscem świadczenia przedmiotowych usług będzie miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.

Również art. 9 (2c) VI Dyrektywy VAT stanowi, iż za miejsce świadczenia usług związanych z pracami związanymi z rzeczami ruchomymi uznaje się miejsce, w którym usługi te fizycznie zostały wykonane.

W związku z tym, usługi świadczone przez kontrahenta czeskiego na rzecz polskiego kontrahenta w analizowanym przypadku nie będą opodatkowane na terytorium Polski.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Dotyczy ona jedynie konkretnej sytuacji przedstawionej we wniosku.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj