Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/216/06/AG
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/216/06/AG
Data
2007.03.08



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura VAT
korekta faktury
moment powstania przychodów
oryginał faktury
sprzedaż towarów
zwrot towarów


Pytanie podatnika
Dotyczy momentu powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w przypadku zwrotu (nieodebrania) wysłanych kontrahentowi towarów oraz wystawionej faktury VAT.


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej momentu powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r.
uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 13.12.2006r. (data wpływu 20.12.2006r.), uzupełnionym na wezwanie tutejszego organu pismami z dnia 03.01.2007r. (data wpływu 05.01.2007r.) i z dnia 03.01.2007r. (data wpływu 17.01.2007r.) Spółka X zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej momentu powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w przypadku zwrotu (nieodebrania) wysłanych kontrahentowi towarów oraz wystawionej faktury VAT.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka prowadzi działalność handlową polegającą na sprzedaży armatury łazienkowej. Zdarzają się przypadki wysyłania towarów handlowych wraz z wystawioną fakturą VAT-WZ. W przypadku, gdy odbiorca towaru nie odbiera przesyłki (jak również faktury VAT-WZ) system informatyczny nie umożliwia anulowania wystawionej wcześniej faktury. Spółka może taką fakturę anulować jedynie poprzez wystawienie faktury korygującej. Jednak w związku z tym, że wysłany towar nie został odebrany przez kontrahenta, ani faktura VAT-WZ, ani faktura korygująca nie są podpisane przez odbiorcę. Wystawione dokumenty: faktura VAT oryginał i kopia są anulowane poprzez dokonanie na nich adnotacji "anulowano", następnie wystawiony zostaje dokument magazynowy PZ, na podstawie którego towar ponownie wprowadza się na stan magazynowy.
Spółka zwraca się więc z pytaniem, czy w takiej sytuacji powstanie przychód podatkowy.
Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku gdy nie doszło do sprzedaży towarów handlowych (kontrahent nie odebrał przesyłki), Spółka nie uzyskała przychodu.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż stosownie do art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są m.in. otrzymane pieniądze, przy czym na podstawie art. 12 ust. 3 w/w ustawy przychodami związanymi z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej są przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Moment powstania przychodów określa się na podstawie art. 12 ust. 3a w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Należy więc stwierdzić, że przychód ze sprzedaży towarów powstaje w dniu wystawienia faktury, bądź w ostatnim dniu miesiąca w którym wydano towar. W związku z tym w momencie sprzedaży towaru, podatnik pełną kwotę należności za towar (w wartości netto) - bez względu na to, czy ją otrzymał, czy też nie, zalicza do przychodów dla celów podatkowych. Natomiast poprawnie udokumentowany zwrot towarów zmniejsza wykazane wcześniej dla celów podatkowych przychody.
W odniesieniu do wystawionych faktur VAT, które nie zostały wprowadzone do obrotu prawnego nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Spółka ma możliwość ich anulowania, poprzez dokonanie na ich oryginałach i kopiach stosownej adnotacji oraz pozostawienie w swojej dokumentacji podatkowej. Rozwiązanie to możliwe jest jednak wyłącznie przy założeniu, że Spółka dysponuje dowodami jednoznacznie potwierdzającymi, iż faktury i towar nie zostały przekazane wykazanym na nich kontrahentom - co zostało potwierdzone w postanowieniu tutejszego organu nr ŁUS-III-2-443/239/06/TL.
Jednakże, zgodnie z przytoczonymi przepisami prawa materialnego, w odniesieniu do momentu powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że zwrot towarów na podstawie wystawionej (a następnie anulowanej) faktury korygującej winien być uwzględniony w rachunku podatkowym w dacie jego wystąpienia.
W związku z tym, że zwrot sprzedanych wcześniej towarów handlowych wpływa na zmniejszenie sprzedaży, powinien zostać uwzględniony w wielkości przychodów poprzez ich zmniejszenie w tym okresie (miesiącu), w którym powstał przychód z ich sprzedaży.

W świetle powyższego Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13.12.2006r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.
Po zmianie od dnia 01.01.2007r. przepisów art. 12 ust. 3a przez art. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217, poz. 1589) powyższa interpretacja jest niezgodna z prawem.
Pouczenie nie wywołuje skutków takich jak interpretacja wydana w trybie art. 14a -14d Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj