Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/DP-II/4111-12/TW/07
z 22 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/DP-II/4111-12/TW/07
Data
2007.01.22



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
doliczenie
syndycy
upadłość
wycofanie wkładu


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy wycofanego wkładu mieszkaniowego wniesionego do dewelopera w latach 1998-2000 w związku z ogłoszeniem upadłości dewelopera i przejęciem majątku przez syndyka.


Na podstawie art. 216 w związku z art.14a i 14b ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa /jednolity tekst Dz.U.Nr 8 poz.60 z 2005r z późn. zmianami/ w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że stanowisko zawarte przez Panią w piśmie z dnia 03.01.2007r w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania wycofanego wkładu mieszkaniowego wniesionego w latach 1998-2000 do dewelopera w związku z ogłoszeniem upadłości dewelopera i przejęciem majątku przez Syndyka jest nieprawidłowe.

W dniu 03.01.2007r zwróciła się Pani do tut. Organu podatkowego z wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fiycznych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na mocy umowy zawartej z firmą deweloperską nabyła Pani prawo do ulgi z tytułu poniesionych wydatków na zakup lokalu mieszkalnego, korzystając z odliczenia w latach 1998-2000. W 2002 roku firma deweloperska została postawiona w stan upadłości.

W 2004 roku Syndyk uzyskał zgodę Sądu na prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z podjęciem przez Syndyka dalszej budowy wierzyciele zainteresowani, będą mogli zawrzeć umowy na lokale mieszkalne z Syndykiem, na budowę których dokonali wpłat, lub jak w Pani przypadku odzyskanie ok.70% wkładu wniesionego na zakup mieszkania u dewelopera. W październiku 2006 roku otrzymała Pani od Syndyka zwrot wniesionych środków zgodnie z podziałem masy upadłości - ok. 70%.

Zapytanie strony dotyczy czy będzie Pani musiała dokonać zwrotu odliczonego podatku. Jednocześnie otrzymaną kwotę zamierza Pani przeznaczyć w całości na cele budowlane, tj. zakup gruntu.

Pani zdaniem wycofanego wkładu nie należy doliczyć do podatku w wysokości jaka została otrzymana od Sydyka tj. 70% kwoty wpłaconej przez Panią do dewelopera na zakup mieszkania. Stanowisko swoje uzasadnia Pani tym, że inwestycja nie doszła do skutku z przyczyn od Pani niezależnych, to firma budowlana nie wywiązała się z umowy o realizację lokalu mieszkalnego a tym samym poniosła Pani stratę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie dokonując oceny stanu faktycznego i stanu przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza, że zgodnie z art. 45 ust.3a pkt 1 oraz art. 27a ust. 13 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zmianami) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r - jeżeli podatnik skorzystał z odliczenia od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt 1 wymienionej ustawy /m.in. na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej/, a następnie po roku w którym dokonał odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków, do dochodu lub podatku należnego za dany rok, w którym zaistniały te okoliczności podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Powołany przepis art.27a ust. 13 pkt 3 oraz art. 45 ust.3a w związku z art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21.11.2001r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych -Dz.U. Nr 134 poz. 1509 z późn. zmianami - ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 01.01.2002r. Oznacza to, że skoro dokonując rozliczenia podatku za lata 1998-2000 skorzystała Pani z odliczenia od podatku z tytułu wydatków poniesionych na zakup mieszkania od dewelopera (art.27a ust.1 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a następnie w 2006 roku (tj. po roku, w którym dokonano odliczenia) otrzymała Pani zwrot odliczonych wydatków, to do podatku należnego za 2006r winna Pani doliczyć kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.

W takim przypadku - stosownie do art.45 ust.3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art.6 w/w ustawy z dnia 21.11.2001r -Dz.U. Nr 134 poz.1509 z późn. zmianami - podatnik jest obowiązany dokonać tego w zeznaniu podatkowym za rok, w którym wystąpiły te okoliczności ( w Pani przypadku jest to 2006 rok). W świetle powyższych przepisów i zaistniałego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy nie podziela Pani stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dlia podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 par.1 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj