Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415-3/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415-3/07
Data
2007.04.03



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
funkcjonariusz Policji
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy zakup medali okolicznościowych, a następnie wręczenie ich funkcjonariuszom Policji celem ich uhonorowania, stanowi dla tych funkcjonariuszy "inne nieodpłatne świadczenia", o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?


W dniu 26.01.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile wpłynął wniosek Szkoły Policji o udzielenie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Wniosek ten, na wezwanie tut. organu podatkowego, w dniu 13.02.2007 r. uzupełniony został przez wnioskodawcę o wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego i przedstawienie własnego stanowiska w sprawie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Szkoła Policji, w związku z przypadającymi w 2007 roku jubileuszami służby oraz lat życia niektórych funkcjonariuszy Policji, wystąpiła z inicjatywą uhonorowania jubilatów medalami z okazji pięćdziesiątych urodzin oraz z okazji dwudziestej i trzydziestej rocznicy służby w Policji.

Ponadto uhonorowani medalami będą funkcjonariusze odchodzący na emeryturę lub rentę.Otrzymane przez funkcjonariuszy medale nie będą stanowiły dla nich, jak i osób pośrednich, żadnej wartości materialnej, lecz stanowiły będą formę zauważenia, uznania i wyróżnienia.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy zakup medali okolicznościowych, a następnie wręczenie ich funkcjonariuszom Policji celem ich uhonorowania, stanowi dla tych funkcjonariuszy "inne nieodpłatne świadczenia", o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Własne stanowisko w sprawie przedstawione we wniosku.

Szkoła Policji stoi na stanowisku, że skoro medale nie przedstawiają wartości materialnej, a jedynie można je rozpatrywać jako "korzyść emocjonalną" i wyróżnienie - nie stanowią przychodu z innych źródeł, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a tym samym nie podlegają opodatkowaniu.

Interpretacja tut. Organu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są:

1) stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

2) działalność wykonywana osobiście,

3) pozarolnicza działalność gospodarcza,

4) działy specjalne produkcji rolnej,

5) nieruchomości lub ich części,

6) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,

7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),

8) odpłatne zbycie, (...):

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i prawa majątkowych określonych w lit. a)-c),

- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,

9) inne źródła.

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Medal, według definicji słownikowej, jest to okrągły lub owalny krążek z metalu, zdobiony z jednej lub po obu stronach reliefem, wykonany dla upamiętnienia ważnego wydarzenia lub przyznawany jako odznaczenie za wybitne zasługi - "Mały Słownik Języka Polskiego" redakcja tomu: Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993 r., str. 428.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez stronę medale wręczane funkcjonariuszom Policji, jako forma ich uhonorowania, nie będą stanowiły dla nich, jak i osób pośrednich, żadnej wartości materialnej.

Wynika z powyższego, że medal będzie stanowił dla uhonorowanego funkcjonariusza Policji wartość emocjonalną, a tej w żaden sposób nie da się wycenić.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że medal jako forma wyróżnienia nie jest przychodem z innych źródeł, w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i nie podlega opodatkowaniu.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez stronę we wniosku z dnia 26.01.2007 r.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stanu faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika i stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj