Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-41/06/EW
z 6 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-41/06/EW
Data
2006.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
prawo nabyte
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy dokonując w 2004 r. i w latach następnych wydatków na budowę budynku mieszkalnego Podatnicy mogą odliczać je w ramach ulgi budowlanej aż do całkowitego lub częściowego oddania budynku do eksploatacji?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatników z dnia 23.02.2006r., uzupełnionego pismem z dnia 06.04.2006r. i z dnia 26.04.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości kontynuowania ulgi budowlanej, w ramach praw nabytych

stwierdza, że

stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawcy od 1991r. ponoszą wydatki na budowę budynku mieszkalnego. Do chwili obecnej budowa nie została zakończona – aktualnie budynek jest w stanie całkowicie zamkniętym i trwa jego wykończenie od wewnątrz. Ponoszone wydatki na budowę budynku mieszkalnego Podatnicy odliczali w zeznaniach podatkowych do 2004r. włącznie – w ramach ulgi budowlanej. Wnioskodawcy nadal ponoszą wydatki na wykończenie budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym wątpliwość Podatników sprowadza się do ustalenia, czy dokonując w 2005r. i w latach następnych wydatków na budowę budynku mieszkalnego mogą odliczać te wydatki w ramach ulgi budowlanej w zeznaniach podatkowych składanych za te lata, aż do całkowitego lub częściowego oddania budynku do eksploatacji.

Zdaniem Wnioskodawców, w ramach praw nabytych, zachowują oni prawo do ulgi budowlanej i mogą odliczać w zeznaniach o wysokości osiągniętego w ramach ulgi budowlanej wydatki ponoszone w 2005r. i w latach następnych, aż do częściowego lub całkowitego oddania budynku mieszkalnego do eksploatacji.

W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 1996r., art. 26 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, stanowił, że podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-7 lub art. 25 po odliczeniu kwot wydatków poniesionych w roku podatkowym na cele mieszkaniowe podatnika, przeznaczonych na:

  1. zakup gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem wkładu wynikającego z przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gmin, a także od osób, które wybudowały ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę i rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne, oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
  7. remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Ustawą z dnia 21 listopada 1996r. (Dz. U. z 1996r. Nr 137, poz. 638) dokonano zmiany ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i zniesiono odliczenie od dochodów wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe w trybie art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy. Jednocześnie art. 2 ust. 4 w/w ustawy wskazywał, iż Podatnikom, którzy w latach 1992-1996 nabyli prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele określone w art. 26 ust. 1 pkt 5, 5a i 6 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r., a wydatki te nie znalazły pokrycia w dochodach osiągniętych w tych latach, przysługuje prawo do odliczenia tych wydatków na zasadach określonych w art. 26 ust. 9 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r.

W roku 1998 nastąpiła kolejna zmiana przepisów prawa w tym zakresie. Art. 2 ust. 4a ustawy z dnia 8 maja 1998r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1998r. Nr 74, poz. 471) stanowił, iż Podatnicy, którzy w latach 1992-1996 nabyli prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele określone w art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. b), e) i f) ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r., i po tym dniu dokonali dalszych wydatków na budowę tego budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę tego budynku na cele mieszkalne lub przebudowę tego strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie tego lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, zachowali prawo do odliczania tych wydatków na zasadach określonych w art. 26 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r.

Ustawą z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001r. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) z dniem 01.01.2002r. uchylono tzw. dużą ulgę budowlaną. W myśl art. 3 ust. 2 w/w ustawy Podatnikom, którzy w latach 1992-1996 nabyli prawo do odliczenia wydatków poniesionych na cele określone w art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. b), e) i f) ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997r., i dokonali dalszych wydatków na budowę tego budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę tego budynku na cele mieszkalne oraz wykończenie tego lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, przysługuje prawo do odliczania tych wydatków poniesionych od dnia 1 stycznia 1997r. do dnia 31 grudnia 2004r. na zasadach określonych w art. 26 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997r.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, iż Podatnicy od 1991r. do chwili obecnej dokonują wydatków na cele mieszkaniowe tj. na budowę budynku mieszkalnego. Poniesione wydatki Wnioskodawcy odliczali w zeznaniach o wysokości osiągniętych dochodów począwszy od 1991r. do 2004r. włącznie. Po dniu 01.01.2005r. ponoszą dalsze wydatki na budowę i wykończenie budynku mieszkalnego.

W świetle przywołanych przepisów wydatki ponoszone w 2005r. i w latach kolejnych nie mogą być odliczone w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu za te lata, gdyż przepisy podatkowe przewidziały możliwość odliczania wydatków w ramach ulgi budowlanej poniesionych jedynie do dnia 31 grudnia 2004r. W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawców, że w ramach praw nabytych, zachowują oni prawo do ulgi budowlanej i mogą odliczać w zeznaniach o wysokości osiągniętego w ramach ulgi budowlanej wydatki ponoszone w 2005r. i w latach następnych, aż do częściowego lub całkowitego oddania budynku mieszkalnego do eksploatacji, należy uznać za nieprawidłowe.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj