Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PD/415-4/07
z 17 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PD/415-4/07
Data
2007.04.17



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
pościel
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości skorzystania z odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2006r. wydatków poniesionych na zakup pościeli rehabilitacyjno-leczniczej, opasek uciskowych na stawy kończyn i gorsetu Jevetta.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8 ,poz.60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 22.03.2007r. (uzupełnionym w dniu 29.03.2007r.) przez XY w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach

- potwierdza stanowisko wnioskodawcy w części dotyczącej odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na zakup opasek uciskowych na stawy kończyn i gorsetu Jevetta.

- nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy w części dotyczącej odliczenia od dochodu wydatku poniesionego na zakup pościeli rehabilitacyjno-leczniczej.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22.03.2007r. XY zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w sprawie możliwości skorzystania z odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2006r. wydatków poniesionych na zakup pościeli rehabilitacyjno-leczniczej, opasek uciskowych na stawy kończyn i gorsetu Jevetta.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca jest emerytem, po bardzo ciężkim wypadku samochodowym, posiada orzeczenie o niepełnosprawności a powyższe rzeczy są zalecone do używania przez lekarzy.

Zdaniem strony wymienione elementy podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej gdyż :

- elementy uciskające staw (opaski) stabilizują staw i są do nabycia tylko w sklepach ortopedycznych,

- gorset Jevetta stabilizuje kręgosłup w odcinku lędźwiowym,

- pościel rehabilitacyjna przyspiesza gojenie się ran.

Ponadto możliwość odliczenia pościeli rehabilitacyjnej zdaniem podatnika potwierdza dostawca – firma Lama Gold, produkt ten jest wpisany do Rejestru Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jako zestaw rehabilitacyjno- leczniczy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i prawny wyjaśnia, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)- w brzmieniu obowiązującym w 2006r., podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 w/w ustawy, za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się między innymi wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

W oparciu o art. 26 ust. 7c cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków na ww. cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14.

Wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie - art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art.26 ust. 7d wyżej cyt. ustawy warunkiem odliczenia wydatków , o których mowa w ust.7a jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek :

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną albo

3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z ww. przepisów wynika, że podatnik w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzeń indywidualnego przeznaczenia, niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zatem należy stwierdzić, iż wydatki poniesione na zakup opasek uciskowych stabilizujących stawy kończyn i gorsetu Jevetta, który stabilizuje kręgosłup w odcinku lędźwiowym są sprzętem niezbędnym do rehabilitacji i podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w wysokości faktycznie poniesionej, ale tylko w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym zostały poniesione i pod warunkiem, iż nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie. Odliczenie to nie może przekroczyć wysokości dochodu do opodatkowania.

W związku z tym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach potwierdza stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie.

Odliczeniu nie będzie natomiast podlegał wydatek poniesiony na zakup pościeli rehabilitacyjnej, pomimo faktu, iż wpisana ona jest do Rejestru Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jako zestaw rehabilitacyjno - leczniczy, gdyż wydatek ten nie znajduje się w dyspozycji przepisu art.26 ust.7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ww. pościel nie jest sprzętem, urządzeniem, czy narzędziem technicznym niezbędnym w rehabilitacji, bądź ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych.

Należy bowiem zaznaczyć, że katalog ulg rehabilitacyjnych jest katalogiem zamkniętym tzn. odliczeniu podlegają wydatki enumeratywnie w nim wymienione, a rozszerzająca interpretacja tego przepisu jest niedozwolona. Zgodnie bowiem z zasadą przyjętą w orzecznictwie sądów administracyjnych jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania. Tak więc przepisy dotyczące ulg podatkowych interpretowane powinny być ściśle a każda ich nadinterpretacja jest niedopuszczalna.

W tym zakresie Naczelnik tut. Urzędu nie potwierdza stanowiska podatnika

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj