Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P2/415-2/06
z 7 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P2/415-2/06
Data
2007.03.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy można wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować samochód według podanej przez podatnika ceny oraz czy należy odkupywać udziały męża w posiadanym samochodzie, biorąc pod uwagę fakt, że samochód ten został nabyty w czasie trwania związku małżeńskiego (wspólność majątkowa) przed wprowadzeniem ww. samochodu do ewidencji środków trwałych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 29.12.2006 r. uzupełnionym w dniu 23.02.2007 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać przedstawione stanowisko we wskazanym wniosku o interpretacje przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 29.12.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek Pani o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:

W sierpniu 2006 r. mąż Pani nabył za granicą samochód osobowy. Pojazd ten został zarejestrowany na męża Pani i w dowodzie rejestracyjnym widnieją tylko dane męża. Podkreśla Pani fakt, iż nie posiadacie Państwo rozdzielności majątkowej.

W ramach prowadzonego przez Panią przedsiębiorstwa, działającego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w kwietniu 2007 r. chce Pani odkupić udziały męża tj. #189; wartości rynkowej samochodu tak, aby Pani była jedyną właścicielką tego pojazdu, zaznaczając iż do chwili obecnej posiada Pani 1/2 wkładu własnego. Pojazd ten zgodnie z Pani wnioskiem miałby zostać wpisany do ewidencji środków trwałych i amortyzowany.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 23.02.2007 r. dodała Pani, że aktualna cena rynkowa samochodu wynosi 60.000,00 zł.

W związku z tym zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem: czy może Pani wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować samochód według podanej przez Panią ceny oraz czy musi Pani odkupywać udziały męża w posiadanym samochodzie, biorąc pod uwagę fakt, że samochód ten został nabyty w czasie trwania związku małżeńskiego (wspólność majątkowa) przed wprowadzeniem w/w samochodu do ewidencji środków trwałych?

Stoi Pani na stanowisku, iż opisany przez Panią stan faktyczny w świetle obowiązujących przepisów prawa pozwala na amortyzowanie całej wartości samochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym informuję Panią o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego wynika, że kosztem uzyskania przychodów są nie tylko wydatki podatnika, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskanym przychodem ale także wydatki poniesione dla zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów za wyjątkiem wymienionych w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na fakt, iż zakupiony przez Pani męża samochód objęty jest wspólnością majątkową (małżeńską wspólnością majątkową), która jest jednym z rodzajów współwłasności łącznej oznacza to, że nie jest możliwe wyodrębnienie w niej udziału każdego z małżonków, bowiem zgodnie z art. 43 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy tut. organ stwierdza, iż planowane przez Panią dokonanie zakupu udziałów męża w zakupionym samochodzie osobowym w celu zostania jedynym jego właścicielem jest bezprzedmiotowe, bowiem zakupiony samochód osobowy przez Pani męża jest przedmiotem, który stanowi wspólność ustawową, małżeńską (łączną).

Na podstawie art. 22a ust. 1 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty,
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22g ust. 11 powyżej cytowanej ustawy – w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Kwestie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych zostały uregulowane w art. 22 ust. 8 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 8 cyt. powyżej ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zarejestrowany na męża Pani samochód osobowy w świetle przytoczonych powyżej przepisów może Pani zaliczyć do środków trwałych w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (w całości) i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej tego samochodu pod warunkiem, że małżonek Pani nie będzie samochodu tego wykorzystywał we własnym przedsiębiorstwie oraz że samochód ten nie będzie używany do celów osobistych.

Zgodnie z art. 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się:
1) w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia
1a) w razie częściowego, odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu, określonego w art. 11 ust. 2B,
2) w razie wytworzenia we własnym zakresie – koszt wytworzenia,
3) w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba, że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
4) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu,
5) w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. 14b, ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

W myśl art. 22g ust. 3 za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Cenę nabycia o której mowa powyżej zgodnie z treścią art. 22g ust. 5 cytowanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Odnosząc powyżej powołane przepisy do stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w pytaniu dotyczącym min. ustalenia wartości początkowej środka trwałego, należy stwierdzić, iż ustalona przez Panią wartość samochodu osobowego może być przyjęta jako wartość początkowa środka trwałego o ile jej ustalenia dokonała Pani zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 g ust.1, 3 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe zajęte przez Panią stanowisko jest prawidłowe.

Wyżej przedstawiona interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto informuje sie, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Pani zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj