Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kwidzynie
DF/415-26/06
z 2 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-26/06
Data
2006.10.02



Autor
Urząd Skarbowy w Kwidzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od podpisania umowy rozszerzającej wspólność majątkową podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej na podstawie umowy o rozszerzeniu wspólności majątkowej małżeńskiej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25.08.2006r. (uzupełnionym dnia 06.09.2006r.) wystąpiła Pani z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Z materiałów w sprawie wynika, że na podstawie zawartej dnia 02.06.1999r. umowy majątkowej małżeńskiej o rozszerzenie wspólności ustawowej stała się Pani współwłaścicielem nieruchomości. W dniu 20.01.2004r. dokonała Pani wraz z mężem zbycia przedmiotowej nieruchomości.

Wątpliwości dotyczą czy w związku ze sprzedażą nieruchomości przed upływem 5 lat od momentu podpisania umowy rozszerzającej wspólność majątkową strona zobowiązana była do opodatkowania przychodu uzyskanego z tej sprzedaży 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Pani stanowisko jest następujące: uważam, że niesłusznie zapłaciłam podatek, gdyż podpisanie umowy rozszerzającej wspólność majątkową nie jest nabyciem tej nieruchomości.

Ocena stanu prawnego:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, w warunkach określonych w przytoczonym wyżej przepisie, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy i praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie do postanowień art. 28 ust. 1, 2 i 2a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek zaś od tego przychodu, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Obowiązek zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia zbycia nie dotyczy podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Dokonując analizy powołanego art. 10 ust. 1 pkt 8 należy stwierdzić, że na gruncie przepisów prawa podatkowego nie każde przeniesienie własności jest nabyciem w rozumieniu tegoż przepisu. Umowa rozszerzająca wspólność majątkowa małżeńską uregulowana została w art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Jest to umowa, której celem jest ustanowienie ustroju majątkowego miedzy małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowa ta jest czynnością prawną organizacyjną, która reguluje stosunki majątkowe małżonków przez czas trwania ich związku małżeńskiego.

Należy podkreślić, że cechą majątku wspólnego małżonków wynikającą z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest jego bezudziałowy charakter. Zatem, jeżeli małżonkowie dokonują sprzedaży przypadającej na nich części nieruchomości cały przychód ze sprzedaży wejdzie - niepodzielnie – do majątku wspólnego. Włączenie do majątku małżonków, w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka nie jest nabyciem tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez drugiego małżonka. Oznacza to, że u małżonka, który stał się współwłaścicielem zbytej nieruchomości w drodze rozszerzenia ustawowej wspólności majątkowej, nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu uzyskania przychodu ze sprzedaży.

W związku z powyższym uzyskany przez Panią przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj