Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP/443-3/07
z 6 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-3/07
Data
2007.03.06



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności


Słowa kluczowe
dłużnik
korekta
korekta podatku
podatek należny
wierzytelności nieściągalne
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy może dokonać korekty podateku należnego w deklaracji za okres rozliczeniowy następujący po miesiącu, w którym dłużnik otrzymał zawiadomienie o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60. ze zm.) oraz art. 89a ust. 1 i ust. 2 i art. 89b ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.01.2007 r. (uzupełnionego pismem z dnia 21.02.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej możliwości dokonania korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności w sytuacji przedstawionej w piśmie Podatnika - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko, wg którego możliwość taka istnieje jest nieprawidłowe.

Przedsiębiorstwo „A.” Sp. z o.o. dokonało sprzedaży towarów na rzecz Spółki z o.o. „T.” z odroczonym terminem płatności, którą zabezpieczono wekslami. Zlecenie na przewóz towaru złożył P. Andrzej S. P. Andrzej S. podpisał także umowę i weksle. Przedsiębiorstwo nie otrzymało zapłaty za towar .W wyniku śledztwa prowadzonego przez Komendę Miejskiej Policji ustalono, że przedmiotowe towary zostały wyłudzone przez nieznanego mężczyznę posługującego się podrobionym dowodem osobistym na nazwisko S. Andrzej, do chwili obecnej nie odzyskano wyłudzonego towaru ani nie ustalono sprawcy przestępstwa. W swoim wniosku Przedsiębiorstwo „A.” poinformowało, że przedmiotowa dostawa towarów dokonana została na rzecz podatnika w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług zarejestrowanego jako podatnik czynny, nie będącego w trakcie postępowania upadłościowego ani w trakcie likwidacji, wierzytelności zostały wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny i nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte, od daty wystawienia faktury (18.07.2006 r.) nie upłynęło 5 lat. List polecony, którym Przedsiębiorstwo zawiadomiło dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych wrócił z adnotacją, że adresat się wyprowadził. Przedsiębiorstwo oczekuje na potwierdzenie pisemne, że dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT. Do wniosku dołączono następujące dokumenty (kserokopie): zamówienie firmy „T.”, umowa zawarta pomiędzy Przedsiębiorstwem „A.” a firmą „T.”, faktura dla firmy „T.”, dokument WZ do ww. faktury, upoważnienie do odbioru towaru, weksle, deklaracja wekslowa wraz z załącznikiem, wyciąg z KRS dot. Firmy „T.”, zaświadczenie GUS o nr regon nadanym firmie „T.”, decyzja Urzędu Skarbowego w Kielcach o nadaniu NIP firmie „T.”, pismo Komendy Miejskiej Policji z dnia 16.10.2006r., pismo Komendy Miejskiej Policji z dnia 15.01.2007r.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Przedsiębiorstwo zwróciło się z zapytaniem czy może dokonać korekty deklaracji VAT-7 za lipiec 2006 r. i zmniejszyć podatek należny w deklaracji za okres rozliczeniowy następujący po miesiącu, w którym dłużnik otrzymał zawiadomienie o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej.

Zdaniem Przedsiębiorstwa może Ono dokonać korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2006 r. i zmniejszyć podatek należny w deklaracji za okres rozliczeniowy następujący po miesiącu, w którym dłużnik otrzymał zawiadomienie o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej. Jako podstawę swojego stanowiska Przedsiębiorstwo powołało przepis art. 89a i 89b ustawy o podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy nie podziela przedstawionego we wniosku stanowiska Przedsiębiorstwa. Z treści art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 2-7. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna. Zatem korekta podatku należnego z tytułu nie uregulowanych przez dłużnika należności wynikających z wystawionych przez wierzyciela faktur może znaleźć zastosowanie do następujących wierzytelności: powstałych z tytułu dostaw towarów lub świadczonych usług na terytorium kraju, odpisanych jako nieściągalne i stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Przepis powyższy stosuje się w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki: dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, nie będącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji; wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny; wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust.1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni; wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte; od daty wystawienia faktury będącej podstawą do odpisania wierzytelności nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura: wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych a dłużnik w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Stosownie do art. 16 ust. 2 w związku z ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za wierzytelności odpisane jako nieściągalne uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana: postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo postanowieniem sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację, gdy zachodzi okoliczność wymieniona pod lit. a), lub ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tej kwoty.

Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 25 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wierzytelności odpisanych jako nieściągalne nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 tej ustawy zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 16 ust. 2 (stanowi o tym art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a). Zatem do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie wierzytelności odpisane jako nieściągalne, które:

- uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały zarachowane jako przychody należne,

- ich nieściągalność została udokumentowana w jeden z ww. sposobów określonych w przepisie art. 16 ust. 2 cyt. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ani z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego ani ze złożonych dokumentów nie wynika, aby przedmiotową wierzytelność odpisaną jako nieściągalną można uznać za koszty uzyskania przychodów co jest jednym z warunków korekty podatku należnego. Przedmiotowa bowiem wierzytelność nie jest udokumentowana w sposób przewidziany w art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto możliwość dokonania korekty podatku należnego przez sprzedawcę (wierzyciela) została ściśle powiązane z obowiązkiem korekty podatku naliczonego u kontrahenta (dłużnika), co wynika z przepisu art. 89b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sytuacji nie ma pewności czy dłużnik pomniejszył podatek naliczony ponieważ zawiadomienie o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej wysłane listem poleconym zostało zwrócone z adnotacją, że adresat się wyprowadził.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj