Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3-415/35/06
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3-415/35/06
Data
2007.03.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek liniowy
przekształcanie
usługi na rzecz pracodawcy


Pytanie podatnika
Czy będę miała (razem ze wspólnikiem) prawo do zastosowania 19 % stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (podatek liniowy) ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r., Dz.U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.)- Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii: czy będę miała (razem ze wspólnikiem) prawo do zastosowania 19 % stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (podatek liniowy) i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 18.12.2006 r. (data stempla pocztowego), uzupełnionym dnia 26.01.2007 r., zwróciła się Pani do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:
obecnie jest Pani zatrudniona (umowa o pracę, stanowisko: dyrektor finansowy/główny księgowy) w przedsiębiorstwie osoby fizycznej prowadzącej działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jednocześnie prowadząc wraz z małżonkiem działalność gospodarczą w zakresie usług rachunkowych, konsultingowych i marketingowych. Przedsiębiorstwo Pani aktualnego pracodawcy zostanie prawdopodobnie wniesione jako wkład do nowo utworzonej spółki jawnej. Pani jednak nie będzie pracownikiem tej spółki. Z wymienioną nową spółką planuje Pani wraz z mężem- w ramach prowadzonej działalności gospodarczej- podpisać umowę o świadczenie usług, której zakres może w znacznej części pokrywać się z czynnościami wykonywanymi przez Panią w ramach umowy o pracę.

W związku z powyższym zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem czy będzie miała (razem ze wspólnikiem) prawo do zastosowania 19 % stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (podatek liniowy) ...

W Pani ocenie tak, gdyż sądzi Pani, iż art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U. z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 z późn. zm.) o przesłankach utraty prawa do stosowania stawki 19% nie ma tu zastosowania. Nowo utworzona spółka jawna nie będzie bowiem dla Pani (ani Pani męża) ani byłym, ani obecnym pracodawcą.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości miejscowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. Stosownie do ust. 3 tego artykułu (w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r.), jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Biorąc pod uwagę postanowienia powyższych przepisów z opodatkowania w sposób określony w art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą korzystać podatnicy, którzy uzyskali z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki - przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w tej sytuacji nie zachodzą okoliczności, o których mowa w powołanym wyżej przepisie art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże należy zwrócić uwagę na definicję pozarolniczej działalności gospodarczej określonej w art. 5b cytowanej ustawy o podatku dochodowym (w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r.).

Ww. interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj