Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie
PBF/4117-005-1/07
z 7 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBF/4117-005-1/07
Data
2007.03.07



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
prawo do odliczenia
ulga odsetkowa
warunki odliczenia


Pytanie podatnika
- dotyczy ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu spłaconych odsetek od kredytu udzielonego w 2006 r. na zakup mieszkania.


Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z 05.01.2007 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ełku z dnia 29.12.2006 r, znak: US.III/415-24/06 w sprawie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych udzielonej na wniosek z dnia 14.11.2006 r.

odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

Wnioskiem z dnia 14.11.2006 r, Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu spłaconych odsetek od kredytu udzielonego w 2006 r. na zakup mieszkania.

Zaskarżonym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku uznał za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie zastosowania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na zakup lokalu mieszkalnego w oparciu o art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W złożonym zażaleniu Strona kwestionując stanowisko organu podatkowego wyrażone w przedmiotowym postanowieniu, podnosi, że brak precyzji w sformułowaniu przepisów prawa podatkowego nie może działać na niekorzyść podatnika. Zdaniem Strony intencją ustawodawcy było przyznanie „ulgi odsetkowej" w przypadku nabycia mieszkań od osób, które w ramach swojej działalności gospodarczej budują mieszkania, a wyłączyć z ulgi tzw. rynek wtórny. Wywodzi, iż ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji pojęć: adaptacja, przebudowa, budowa. Zatem uznać należy, iż Inwestor buduje budynek mieszkalny, gdyż istniejący obiekt jako budynek mieszkalny zgodnie z projektami jeszcze nie istnieje. Podkreśla, że w przedstawionym stanie faktycznym nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie jest to nowo budowany budynek mieszkalny.

Rozpatrując przedmiotowe zażalenie, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie zważył co następuje.

Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. - od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonej podatnikowi o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego, albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowałaten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego częścilub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wynikuktórych powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymaganiaokreślone w przepisach prawa budowlanego.

W art. 26 b ust. 2 ustawy enumeratywnie wymieniono warunki które uprawniają do zastosowania ww. odliczenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że Strona w dniu 30.10.2006 r. podpisała przedwstępną umowę na zakup lokalu mieszkalnego z Firmą, która w ramach swojej działalności gospodarczej zajmuje się budową i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek. Wpłaty należnej zaliczki dokonała w dniu podpisania umowy, a pozostałą wartość mieszkania sfinansuje kredytem mieszkaniowym.

Mieszkanie, które nabywa zlokalizowane będzie w budynku po byłym hotelu. Inwestor istniejący obiekt przebuduje na mieszkania oraz dobuduje piętra mieszkalne nad częścią hotelową i restauracyjną.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że inwestycja dotyczy przebudowy istniejącego obiektu (hotelu) na wielorodzinny budynek mieszkalny. Zatem Strona nabędzie nowy lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym, powstałym w wyniku przebudowy istniejącego dotychczas obiektu usługowego, a nie w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy, podkreślić należy, iż ustawodawca jednoznacznie określił sytuacje, które uprawniają do przedmiotowego odliczenia. Treść przepisu art. 26b ust. 1 pkt. 3 ww. ustawy stanowi, iż inwestycja musi dotyczyć nie tylko nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego, ale lokal ten musi znajdować się w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym. Zatem ulga ta nie dotyczy zakupu lokalu mieszkalnego od Firmy, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonała adaptacji i przebudowy istniejącego budynku (hotelu) na budynek mieszkalny. Zważyć należy, iż katalog rodzajów inwestycji mieszkaniowych, określony w w/w przepisie jest katalogiem zamkniętym. Nie obejmuje on zakupu lokalu mieszkalnego, które powstanie w wyniku adaptacji i przebudowy istniejącego już obiektu. Na powyższe bez wpływu pozostają podnoszone w zażaleniu argumenty.

Wobec powyższego, po rozważeniu materiału dowodowego Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie stwierdza, że wywody zażalenia nie zasługują na uwzględnienie. Stanowisko organu I instancji wyrażone w zaskarżonym postanowieniu jest prawidłowe.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego. Podlega jednak zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1. Skargę w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj