Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
DFII/415-61/06/SSM
z 17 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFII/415-61/06/SSM
Data
2006.10.17



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Rachunki


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność rolnicza
rachunki


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży ptaków z własnej hodowli można wystawić rachunek?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tj. z 2005r Dz. U. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ..., zam. ... z dnia 27 lipca 2006r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości wystawienia przez Wnioskodawcę dokumentu potwierdzającego fakt dokonania sprzedaży ptaków

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2006r Podatnik złożył w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie pisemnej informacji w zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości wystawienia przez Wnioskodawcę dokumentu potwierdzającego fakt dokonania sprzedaży ptaków. W swoim piśmie Podatnik wskazał, że jest hobbystą ptaków do którego zwracają się osoby prywatne jak i sklepy zoologiczne celem zakupienia od niego ptaków. Następnie w dniu 9 października 2006r Strona przedstawiła własne stanowisko w sprawie, w którym wskazała, iż uważa, że powinna wystawiać rachunki dokumentujące sprzedaż przedmiotowych ptaków. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem jego hodowli są kanarki i papugi.

W związku z faktem dokonywania sprzedaży ptaków dla osób fizycznych i sklepów zoologicznych Podatnik postawił pytanie, czy może wystawiać rachunki i co taki rachunek musi zawierać?

Po przeanalizowaniu, w świetle obowiązujących przepisów prawa, przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku wskazał jak niżej:

Na podstawie art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r, DzU. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Z kolei jak wynika z § 2 ww. artykułu obowiązek wystawienia rachunku, o którym mowa w § 1, nie dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli, nieprzerobione sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ich odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli.

Z treści art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa wynika, że jedynie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Zatem osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie ma obowiązku wystawiania rachunków, może jedynie wystawić dowód potwierdzający otrzymanie zapłaty, którym jest pokwitowanie lub dowód wpłaty.

Biorąc powyższe pod uwagę, przy założeniu, że Wnioskodawca jest osobą nie prowadzącą działalności gospodarczej i będzie sprzedawał jedynie własne produkty pochodzenia zwierzęcego nieprzerobione sposobem przemysłowym, można stwierdzić, iż nie ma on obowiązku wystawiania rachunków. Jednakże przytoczone powyżej przepisy nie wskazują na niemożność wystawienia rachunku. W tym stanie rzeczy podziela się stanowisko Strony w kwestii możliwości wystawienia dowodu sprzedaży, jakim jest rachunek, dokumentujący sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nieprzerobionych sposobem przemysłowym dla podatników korzystających ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku informuje, że w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. Nr 165, poz. 1373) w § 14 została uregulowana minimalna treść rachunku, która powinna zawierać:

  • imiona, nazwiska (nazwę lub firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego bądź wykonawcy i odbiorcy usługi,
  • datę wystawienia i numer kolejny rachunku,
  • odpowiednio wyraz „oryginał” albo „kopia”,
  • określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonanych usług oraz ich ceny jednostkowe,
  • ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie,
  • czytelny podpis wystawcy rachunku oraz odcisk pieczęci wystawcy rachunku, jeżeli się nią posługuje.

Jeżeli rachunek dokumentuje transakcję między podmiotami polskimi albo gdy jedną ze stron transakcji jest podmiot polski, rachunek powinien być wystawiony w języku polskim.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj