Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP/415-3/07/5/LSH
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/415-3/07/5/LSH
Data
2007.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
przychody z innych źródeł
przychód podlegający opodatkowaniu
stypendia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy od otrzymywanego stypendium ze szwajcarskiej fundacji, z przeznaczeniem na pomoc w kształceniu, należy zapłacić podatek ?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 23.01.2007 roku uzupełnionym pismem z dnia 06.02.2007 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika, że podatnik jest studentem III roku w P.W.S.Z. na kierunku elektrotechnika i co miesiąc otrzymuje stypendium w kwocie 400,00 zł. Stypendium to przekazywane jest na konto stypendysty przelewem w trzydziestym dniu każdego miesiąca. Sponsorem tego stypendium jest jeden z właścicieli Spółki z o.o. działającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który założył w Szwajcarii fundację /stowarzyszenie z siedzibą w Szwajcarii/. Celem działalności stowarzyszenia jest niesienie pomocy młodym ludziom z Czarnkowa. Stypendyści wybierani są przez kolegium, w skład którego wchodzą prezes stowarzyszenia, dyrektor Spółki z o.o. oraz dyrektor liceum w Czarnkowie. Pierwszeństwo w otrzymaniu powyższego świadczenia posiadają dzieci pracowników. Stowarzyszenie przyznaje stypendia przez okres trwania studiów, aż do uzyskania tytułu magistra. Fundusze na finansowanie stypendiów pochodzą ze składek członkowskich i datków członków stowarzyszenia. Wątpliwość podatnika budzi kwestia czy przedmiotowe świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zdaniem podatnika, z uwagi na to, iż rodzice posiadają niskie dochody a on posiada wysokie wydatki związane ze studiami podatek od stypendium nie powinien być pobierany.

Zagadnienia, o których mowa w złożonym zapytaniu znajdują uregulowanie w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią art. 9 ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 9 ww ustawy źródłami przychodów są inne źródła, do których w myśl art. 20 zalicza się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Art. 21 ust. 1 pkt 39, pkt 40, i pkt 40b wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolne od podatku dochodowego są:

- stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (pkt 39 ustawy),

- świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, Prawo o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (pkt 40 ustawy),

- stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem ust. 10 (pkt 40b ustawy),

Na mocy powołanych wyżej przepisów wolne od podatku dochodowego są stypendia, które spełniają warunki określone w tych przepisach, a mianowicie:

- zasady ich przyznawania zostały zatwierdzone przez właściwego ministra, lub

- pochodzą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, ze środków własnych szkół uczelni – przyznawane na podstawie przepisów o systemie oświaty, Prawo o szkolnictwie wyższym, lub

- wysokość i zasady ich udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz przyznane przez organizacje, o których mowa w art.3 ust.2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego sprawy, otrzymywane przez podatnika stypendium nie spełnia powyższych kryteriów , w związku z czym nie podlega zwolnieniu na podstawie powyższych przepisów.

Z treści wniosku wynika, iż otrzymywane przez wnioskodawcę świadczeniepochodzi z fundacji mającej siedzibę w Szwajcarii.

Zgodnie z treścią art.21 ust.1 pkt 46 ww. ustawy o podatku dochodowym od osóbfizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem .

Zatem, zwolnienie z opodatkowania dochodów zawarte w powyższym przepisiemoże być zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki:

- środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy i zostały przyznane na podstawie, o którym mowa w tym przepisie,

- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowego ze środków bezzwrotnej pomocy.

Z okoliczności przedstawionych w przedmiotowym zapytaniu wynika, iż sytuacja takanie zachodzi, a zatem przepis art.21 ust.1 pkt 46 ww. ustawy o podatku dochodowym nie ma również zastosowania.

Reasumując, w świetle powyżej przytoczonych unormowań prawnych opisany przez Pana stan faktyczny nie znajduje odzwierciedlenia w katalogu zwolnień przedmiotowych wymienionych w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec czego przyznane Stronie stypendium podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 tej ustawy.

Zatem, stanowisko zawarte przez podatnika we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj