Interpretacja Ministra Finansów
DD4/033-01851/JG/06/1154
z 14 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD4/033-01851/JG/06/1154
Data
2007.03.14



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
Niemcy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
USA


Pytanie podatnika
Czy powstaje obowiązek potrącania podatku w Polsce od dochodów wypłacanych zagranicznym artystom z tytułu ich występów na terytorium Polski?


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień:

  • umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90), oraz
  • umowy z dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r., Nr 31, poz. 178),


Minister Finansów uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie zasad opodatkowania w Polsce dochodów artystów mających miejsce zamieszkania na terytorium USA i Niemiec.


Uzasadnienie


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie artystycznej działalności twórczej polegającej między innymi na organizacji koncertów na terytorium Polski. Do udziału w koncertach zapraszani są zagraniczni artyści, którzy wykonują autorskie dzieła muzyczne. Podstawą współpracy są zawierane z zagranicznymi artystami umowy o dzieło. Artyści są osobami fizycznymi mającymi miejsce zamieszkania (rezydencję podatkową) na terytorium USA i Niemiec. Pobyt artystów niemieckich jest w przeważającej części finansowany z publicznych funduszy Polski (Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Kultury) a częściowo z funduszy publicznych Niemiec oraz funduszy własnych.


W związku z powyższym, w zakresie interpretacji postanowień polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, Podatniczka zwraca się z pytaniem czy spoczywa na niej obowiązek potrącania podatku w Polsce od dochodów wypłacanych zagranicznym artystom z tytułu ich występów na terytorium Polski.


Zdaniem Podatniczki, jeśli zagraniczny artysta złoży oświadczenie, że z wykonywanej umowy o dzieło rozliczy podatek w swoim kraju, nie spoczywa na niej obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od takich dochodów w Polsce.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, zważono co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


Stosownie do art. 3 ust. 2b ustawy, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:


  1. pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  2. działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  3. działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.


Zgodnie z art. 4a ustawy, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Zasady opodatkowania niemieckich artystów osiągających dochody na terytorium Polski reguluje umowa z dnia 14 maja 2003 r. zawarta między Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Stosownie do art. 17 ust. 1 umowy, dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie (tj. w Niemczech) z tytułu działalności artystycznej, na przykład artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, jak też muzyka lub sportowca, z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności w drugim państwie (tj. w Polsce), może być opodatkowany w tym drugim państwie (tj. w Polsce).


Jednakże, zgodnie z art. 17 ust. 3 umowy, postanowienia art. 17 ust. 1 nie mają zastosowania do dochodu osiąganego z działalności artysty lub sportowca w umawiającym się państwie (tj. w Polsce), jeżeli pobyt w tym państwie jest całkowicie lub głównie opłacany z funduszy publicznych jednego lub obu umawiających się państw, kraju związkowego, jednostki terytorialnej, organu lokalnego lub instytucji rządowej albo organizacji użyteczności publicznej.


W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 17 ust. 3 umowy, wynagrodzenia artystów mających miejsce zamieszkania w Niemczech uzyskiwane z tytułu działalności artystycznej wykonywanej na terytorium Polski nie podlegają opodatkowaniu w Polsce pod warunkiem, że pobyt artysty w Polsce jest finansowany całkowicie lub głównie z funduszy publicznych Polski i/lub Niemiec, ich organów lokalnych, jednostek terytorialnych lub instytucji rządowych albo organizacji użyteczności publicznej.


Natomiast zasady opodatkowania dochodów artystów mających siedzibę w USA regulują postanowienia umowy z dnia 8 października 1974 r. między Polską a USA o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowa nie zawiera odrębnego przepisu regulującego w sposób szczegółowy zasady opodatkowania dochodów z uzyskiwanych z tytułu działalności artystycznej. Oznacza to, iż do dochodów z tego źródła znajdą zastosowanie przepisy regulujące opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania wolnego zawodu lub innej działalności o samodzielnym charakterze (art. 15 „Wolne zawody”).


Stosownie do art. 15 ust. 1 umowy, dochód osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie (tj. w USA) z wykonywania wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności może być opodatkowany przez to państwo (USA). Poza wyjątkami przewidzianymi w art. 15 ust. 2, taki dochód będzie zwolniony od opodatkowania przez drugie państwo (tj. Polskę).


Natomiast art. 15 ust. 2 umowy stanowi, iż dochód taki, uzyskany przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw (tj. USA) z wykonywania wolnego zawodu o samodzielnym charakterze w drugim państwie (tj. Polsce) może być opodatkowany przez drugie państwo (tj. Polskę), jeżeli osoba fizyczna przebywa w tym drugim państwie przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.


Z powyższych przepisów wynika, iż dochód uzyskiwany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w USA z tytułu samodzielnie wykonywanej działalności artystycznej na terytorium Polski będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce tylko w przypadku, jeśli osoba ta przebywa w Polsce przez okres przekraczający łącznie 183 dni w ciągu roku podatkowego. Jeżeli artysta przebywa w Polsce krócej niż 183 dni w ciągu roku podatkowego, jego dochód podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji, tj. w USA.


Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż oświadczenie zagranicznego artysty o opodatkowaniu przez niego dochodów w jego państwie rezydencji jest warunkiem wystarczającym do niepobierania zaliczek na podatek dochodowy w Polsce. O obowiązku opodatkowania tego dochodu w Polsce, a w konsekwencji o obowiązku płatnika w zakresie poboru zaliczek na podatek dochodowy w Polsce decydują bowiem postanowienia właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, czyli w tym przypadku art. 17 polsko-niemieckiej umowy oraz art. 15 polsko-amerykańskiej umowy.


Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego we wniosku, pobyt artystów niemieckich jest finansowany w przeważającej części z polskich funduszy publicznych, a zatem jest spełniony warunek określony w art. 17 ust. 3 umowy. Oznacza to, iż dochód artystów niemieckich z tytułu występów na terytorium Polski jest zwolniony z opodatkowania w Polsce.


Natomiast, zgodnie z art. 15 polsko-amerykańskiej umowy, dochód osiągany na terytorium Polski przez artystów mających miejsce zamieszkania w USA jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, chyba że taki artysta przebywa na terytorium Polski przez okres lub okresy przekraczające łącznie 183 w ciągu danego roku podatkowego. Oznacza to, iż dochód amerykańskich artystów, którzy nie przebywają przez ww. okres na terytorium Polski, będzie zwolniony od opodatkowania w Polsce.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj