Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-140/06
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-140/06
Data
2007.01.16



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
opłata miejscowa


Pytanie podatnika
Czy pobierając opłatę uzdrowiskową i opłatę miejscową powstaje obowiązek wystawienia faktury VAT na żądanie osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.11.2006 r. nr FB -3510/48/06, uzupełnionego pismem z dnia 27.12.2006 r. nr FB -3510/51/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.12.2006 r. w tutejszym Organie podatkowym złożony został wniosek nr FB-3510/48/06, uzupełniony pismem z dnia 27.12.2006 r. nr FB-3510/51/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto następujące pytanie : czy w związku z poborem opłaty uzdrowiskowej i opłaty miejscowej powstaje obowiązek wystawienia faktury VAT na żądanie osób fizycznych ?
Z treści wniosku wynika, że Jednostka na podstawie podjętej uchwały przez Radę Miejską w X w oparciu o ustawę z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych pobiera od osób przebywających czasowo na terenie Gminy opłatę uzdrowiskową i opłatę miejscową. Zgodnie z postanowieniami wymienionej uchwały opłaty pobierają inkasenci. Za pobór przysługuje im 10 % prowizji od zainkasowanych wpływów. Inkasenci przyjęcie tych należności potwierdzają wydaniem dowodu wpłaty z kwitariusza przychodowego otrzymanego z urzędu i opieczętowanego pieczęcią urzędu, który jest jedynym dowodem stwierdzającym fakt uiszczenia opłaty przez osobę zobowiązaną do jej zapłaty. Również na podstawie tego kwitariusza inkasenci rozliczają się z urzędem i wpłacają do kasy Gminy wpływy z tego tytułu. Ponieważ pobierane należności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i są dochodem Gminy osoby żądające wydania faktury VAT za uiszczoną opłatę kierowani są przez inkasentów do urzędu celem jej wystawienia .

Zdaniem Jednostki , w związku z faktem iż pobierana opłata nie jest dostawą towarów czy też świadczeniem usług w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie jest obrotem, o którym mowa w art. 29 wymienionej ustawy, to nie ma podstaw do wystawiania faktur VAT z tytułu pobierania tych należności. Jedynym dowodem stwierdzającym fakt uiszczenia opłaty jest dowód wpłaty wydany przez inkasenta.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnychi ( Dz. U. Nr 9, poz. 84 z 2000 r. ze zmianami ) opłata miejscowa i opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach wypoczynkowych, zdrowotnych, szkoleniowych lub turystycznych, w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach - za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.
Oznacza to, że każda z osób objęta zakresem podmiotowym tego przepisu jest zobowiązana do jej zapłacenia. Zgodnie z art. 19 powyższej ustawy Rada Gminy, w drodze uchwały określa zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności iwysokość stawek opłat określonych w ustawie, a także może zarządzić pobór tych opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso.
Tak więc beneficjentem zysków z tytułu opłaty miejscowej jest gmina, w której jest ona pobierana. Opłata ta nie jest wynagrodzeniem za usługę, lecz bezzwrotnym i przymusowym świadczeniem, stanowiącym dochód publiczny.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę, stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...). W świetle art. 2 pkt 22 ustawy przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W związku z powyższym stwierdza się, że Jednostka w imieniu której inkasenci dokonują poboru opłaty miejscowej i uzdrowiskowej - nie stanowiącej sprzedaży, o której mowa w art. 2 pkt 22 -nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj