Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/443-16/07/KR
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-16/07/KR
Data
2007.04.24


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nadpłata
obowiązek podatkowy
opłata za użytkowanie wieczyste
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT zapłacony w latach 2005-2006 od opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania z tytułu umów zawartych przed 1 maja 2004 r. stanowi nadpłatę w sytuacji gdy podatek VAT wyliczany był metodą „w stu” i do czynności tej nie wystawiono faktur VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-c ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.02.2007 r. uzupełnionego pismem z dnia 18.04.2007 r. w sprawie uznania za nadpłatę podatku VAT zapłaconego w latach 2005-2006 od opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania z tytułu umów zawartych przed 1 maja 2004 r.

Postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż podatek VAT zapłacony w latach 2005-2006 od opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania z tytułu umów zawartych przed 1 maja 2004 r. stanowi nadpłatę w sytuacji gdy podatek VAT wyliczany był metodą „w stu” i do czynności tej nie wystawiono faktur VAT.

UZSADNIENIE

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 6.02.2007 r. "X" złożył wniosek uzupełniony pismem z dnia 18.04.2007 r. o udzielenie interpretacji w sprawie uznania za nadpłatę podatku VAT zapłaconego w latach 2005-2006 od opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania z tytułu umów zawartych przed 1 maja 2004 r.

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 8.01.2007 r. podjął uchwałę, z której wynika, iż oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a opłaty z tytułu wieczystego użytkowania wnoszone na podstawie umów zawartych przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik wyliczał podatek VAT dla tej czynności metodą „w stu”, a więc nie zwiększał z tego tytułu opłaty pobieranej od użytkownika. Dla czynności tych były wystawiane faktury VAT w stosunku do osób prawnych oraz sporadycznie dla osób fizycznych.

Zdaniem podatnika opłaty z tytułu wieczystego użytkowania wnoszone na podstawie umów zawartych przed 1 maja 2004 r. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i odprowadzony z tego tytułu podatek VAT stanowi nadpłatę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd podatnika i uznaje, że podatek VAT zapłacony w latach 2005-2006 od opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania z tytułu umów zawartych przed 1 maja 2004 r. stanowi nadpłatę w sytuacji gdy podatek VAT wyliczany był metodą „w stu” i do czynności tej nie wystawiono faktur VAT.

Uznanie faktu, iż opłaty wnoszone z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste na podstawie umów zawartych przed 1 maja nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT powoduje, że w sytuacji gdy do czynności tej nie były wystawiane faktury VAT, a podatek był liczony metodą „w stu”, (cały ciężar tego podatku poniósł właściciel gruntu), podatnik będzie mógł złożyć korektę deklaracji VAT-7 wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Natomiast w sytuacji gdy do powyższych czynności były wystawiane faktury VAT to zgodnie z § 17 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w sytuacji gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku wystawia się fakturę korygującą. Fakturę tą rozlicza się w miesiącu, w którym wystawiający fakturę otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej (§ 16 ust. 4 ww. rozporządzenia MF).

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj