Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/443-15/07/KR
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/07/KR
Data
2007.04.24



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
opłata za użytkowanie wieczyste
opodatkowanie
opodatkowanie zaliczek
podatek od towarów i usług
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy obowiązek podatkowy dla czynności oddania gruntu w użytkowanie wieczyste w przypadku umów zawartych po 1 maja 2004 r. powstaje z chwilą dokonania wpłaty za poszczególne lata?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-c ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.02.2007 r. w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności oddania gruntu w użytkowanie wieczyste w przypadku umów zawartych po 1 maja 2004 r.

Postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika, iż obowiązek podatkowy dla czynności oddania gruntu w użytkowanie wieczyste w przypadku umów zawartych po 1 maja 2004 r. powstaje z chwilą dokonania wpłaty za poszczególne lata.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 6.02.2007 r. "Z" złożył wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności oddania gruntu w użytkowanie wieczyste w przypadku umów zawartych po 1 maja 2004r.

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 8.01.2007 r. podjął uchwałę, z której wynika, iż oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem podatnika pomimo faktu, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów obowiązek podatkowy dla tej czynności będzie powstawał z chwilą dokonania wpłaty za poszczególne lata (również wpłaty rat) ze względu na to, że opłaty te stanowią dochód budżetu państwa i są przekazywane przez "Z" w odpowiednich terminach na rachunek Urzędu Wojewódzkiego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela poglądu podatnika i uznaje, że obowiązek podatkowy dla czynności oddania gruntu w użytkowanie wieczyste w przypadku umów zawartych po 1 maja 2004 r. powstanie z chwilą wydania towaru lub wystawienia faktury, a podstawą naliczenia podatku będzie łączna wartość opłaty należna za cały okres użytkowania (99 lat).

Konsekwencją stanowiska, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów jest stwierdzenie, że obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru, a w sytuacji gdy dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru(art. 19 ust. 4 ww. ustawy). Ustawa o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów nie wiąże (z wyjątkiem kasowej metody rozliczeń) momentu powstania obowiązku podatkowego z dokonaniem zapłaty.

Obowiązek podatkowy w przypadku dostawy towarów powstaje z chwilą wydania towaru lub wystawienia faktury w każdej sytuacji również wtedy gdy zapłata jest rozłożona na raty lub nie zostanie dokonana. Ponieważ ustawa o VAT nie przewiduje szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towarów to również dla czynności oddania gruntu w użytkowanie wieczyste obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wydania towaru lub wystawienia faktury.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj