Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościerzynie
DF/415-13/06
z 20 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-13/06
Data
2006.03.20



Autor
Urząd Skarbowy w Kościerzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
energia elektryczna
koszty uzyskania przychodów
metoda kasowa
podatek od nieruchomości
wydatek


Pytanie podatnika
Moment zaliczenia do kosztów wydatków na energię elektryczną i podatek od nieruchomości


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r Dz.U.Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) z dnia 20.02.2006r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, koszty rozlicza zgodnie z wymogami art.22 ust.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.z 2000r Nr 14, poz.176 z późn.zm.) stosując tzw. metodę „kasową”, wydatki zalicza do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty.

Obecnie spotkał się z interpretacją, że koszt poniesiony, to również taki koszt, w związku z którym powstało zobowiązanie, czyli o momencie zaliczenia wydatku do kosztów danego roku decyduje nie data zapłaty, ale data otrzymania przez podatnika dowodu stwierdzającego zdarzenie gospodarcze.

Od 2006r podatnik chciałby ewidencjonować pozostałe koszty właśnie w taki sposób tj. w dniu otrzymania faktury a nie jej faktycznej zapłaty.

Poruszony przez podatnika problem dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na energię elektryczną i podatek od nieruchomości. Płatność tych kosztów następuje w ratach, co ujęte jest na fakturze. Czy wydatki te powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości w momencie otrzymania faktury, czy w momencie płatności kolejnych rat.

Stanowisko podatnika

Zdaniem podatnika wydatki na energię elektryczną i podatek od nieruchomości winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dniu wyznaczonej płatności każdej raty.

Ocena stanu prawnego

Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.z 2000r Nr 14, poz.176 z późn.zm.) zwanej dalej ustawą z dnia 26 lipca 1991r, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

W świetle postanowień art.22 ust.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust.5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione .

Potocznie zasada ta jest określana jako metoda „kasowa”.Oznacza to, iż wydatki stanowią koszt w dacie ich poniesienia bez względu na fakt jakiego okresu dotyczą. Za koszt poniesiony należy uznać nie tylko wydatek zapłacony, ale także taki w wyniku którego powstało zobowiązanie.

Zobowiązanie z tytułu podatku od nieruchomości oraz energii elektrycznej powstaje w terminach płatności kolejnych rat, które określone zostały w dowodach (faktury, rachunki) będących podstawą zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W związku z tym ewidencjonowanie w księdze przychodów i rozchodów wydatków dotyczących energii elektrycznej i podatku od nieruchomości następuje w dniu terminu płatności kolejnej raty.

Wobec powyższego stanowisko zajęte przez Podatnika we wniosku, co do zastosowania w przedmiotowej sprawie przepisów prawa podatkowego jest zgodne z przepisami prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj