Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
P.P./443/8/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P.P./443/8/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
budynek
podatek od towarów i usług
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży budynku wielomieszkaniowego w całości lub jako poszczególne lokale w jednym czasie bądź w odstępach czasu powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 12.04.2006 r. uzupełnionego o własne stanowisko w dniu 10.05.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy przy sprzedaży budynku wielomieszkaniowego w całości czy też jako poszczególne lokalne w jednym czasie lub też w odstępach czasu powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług?
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Podatnik nabył nieruchomość w 1998 r. w drodze umowy sprzedaży, na której rozpoczął budowę budynku wielomieszkaniowego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali na wynajem. Budowa była prowadzona jako prywatna inwestycja Podatnika ( tj. nie w ramach działalności gospodarczej, Podatnik nie korzystał z żadnych ulg i odliczeń, nie był podatnikiem VAT ) i została zakończona w 2000 r. Od chwili odbioru do 2003 r. obiekt pozostawał nie użytkowany z uwagi na brak zainteresowania rynku. W 2003 r. Podatnik użyczył budynek swojej matce w celu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie hotelarstwa, lecz owa działalność nie przyniosła spodziewanych zysków. W związku z powyższym Podatnik podjął decyzję o sprzedaży obiektu.

Własne stanowisko Podatnika jest następujące:
W przypadku sprzedaży obiektu w całości lub jako poszczególne lokale w jednym czasielub też w odstępach czasu nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od towarów iusług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż zgodnie z art. 5 ust. 1pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 z późniejszymi zmianami ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegamiędzy innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.
Przez towary natomiast, zgodnie z art. 2 pkt. 6 wymienionej ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Powyższy przepis wskazuje, że status podatnika uzależniony jest w istocie od prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym jest to działalność gospodarcza specyficznie zdefiniowana na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług.
„Działalność gospodarcza" w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność zostaławykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Powyższe oznacza, że definicja działalności gospodarczej dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług wykracza znacząco poza definicję działalności gospodarczej powszechnie rozumianej.

Tak więc co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wynikające z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług wymienione w art. 5, 8 i 14 wymienionej ustawy, ale działalność gospodarcza powszechnie rozumiana nie jest warunkiem niezbędnym do tego, aby dana czynność podlegała, bądź nie podlegała opodatkowaniu.
W tych okolicznościach, jeżeli Podatnik sprzeda nieruchomość stanowiącą majątek prywatny nabytą w 1998 roku w całości jednemu nabywcy lub jako poszczególne lokale w jednym czasie lub też w odstępach czasu, transakcja sprzedaży tej nieruchomości nie będzie stanowić działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pod warunkiem, że w przeszłości nie dokonywał Pan sprzedaży innych nieruchomości oraz nie planuje Pan w przyszłości dokonywać dostawy innych nieruchomości.
Odpowiedź na drugie pytanie zawarte we wniosku została udzielona odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj