Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD2/415/8/07/AR
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD2/415/8/07/AR
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga na budowę mieszkań pod wynajem


Pytanie podatnika
Czy wyodrębnienie lokali w budynku z lokalami na wynajem spowoduje utratę ulgi z tytułu budowy budynku pod wynajem (zwrot ulgi)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.02.2007r. (wpływ do Urzędu 05.03.2007r.) uzupełnionego pismem z dnia 26.02.2007r. (wpływ do Urzędu 12.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanowił

uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie prawa podatkowego odnośnie braku podstaw do utraty ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu poniesionych wydatków na budowę wielorodzinnego budynku z lokalami na wynajem, w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokali mieszkalnych, znajdujących się w w/w budynku.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 26.02.2007r. (wpływ do Urzędu 05.03.2007r.) uzupełnionym pismem z dnia 26.02.2007r. (wpływ do Urzędu 12.03.2007r.) wystąpili Państwo w trybie art.14a Ordynacji podatkowej w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jesteście Państwo współwłaścicielami nieruchomości – bloku składającego się ze 140 lokali mieszkalnych oraz 10 lokali użytkowych, który został oddany do użytku w 2000r. Budynek został zbudowany przez firmę budowlaną, jako głównego inwestora przy współudziale finansowanym przez przyszłych właścicieli lokali, którzy zawarli z nim w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży udziałów w nieruchomości, w celu prowadzenia wspólnej inwestycji. W związku z tym, korzystano w oparciu o art.26 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z prawa do tzw. ulgi budowlanej. Obecnie budynek funkcjonuje jako współwłasność zarządzana przez Wspólnotę Mieszkaniową, utworzoną przez kilku właścicieli lokali mieszkalnych oraz pozostałych współwłaścicieli lokali mieszkaniowych. W celu uregulowania stanu prawnego ustanowione zostaną odrębne własności poszczególnych lokali. Państwa zdaniem ustanowienie odrębnej własności poszczególnych lokali nie spowoduje utraty prawa do ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem.

Działając na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) organ podatkowy informuje:

Zgodnie z treścią art.26 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2000r. podatnik miał prawo pomniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę wydatków poniesionych na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki po budowę tego budynku.W przypadku budowy budynku wielorodzinnego stanowiącego współwłasność, kwotę odliczeń przysługującą każdemu ze współwłaścicieli w ogólnej kwocie odliczeń, ustala się proporcjonalnie do udziału we współwłasności (art.26 ust.3 wyżej wymienionej ustawy).Jednocześnie ustawodawca określił przypadki, w których podatnik ma obowiązek zwrócić wykorzystaną ulgę.

Dyspozycja zawarta w art.26 ust.10 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obliguje podatnika do doliczenia do dochodu uprzednio odliczonych kwot, jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową, którego dokonano odliczeń:

1)nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności, lub

2) wynajęto budynek lub lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadku i darowizn, lub

3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela.

Jak wynika z cytowanych przepisów żadna z w/w przesłanek nie wskazuje na zniesienie współwłasności przez ustanowienie odrębnej własności lokalu, jako przyczynę utraty prawa do ulgi. Ustanowienie odrębnej własności lokalu nie mieści się bowiem w pojęciu zbycia budynku, lokalu mieszkalnego bądź udziału we współwłasności.Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokali nie powoduje przejścia prawa rzeczowego na osobę trzecią, powoduje jedynie jego wyodrębnienie.Stanowisko takie znajduje potwierdzenie zarówno w publikacjach przedstawicieli doktryny, jak również w orzecznictwie NSA. W wyroku NSA z dnia 5 kwietnia 2001r. Sygn. Akt I SA/Kr 2025/00 stwierdzono, iż na gruncie art.26 ust.1 pkt 8 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnienie współwłasności ma znaczenie jedynie w trakcie budowania budynku, jest natomiast bez znaczenia po jego wybudowaniu. Oznacza to, że współwłaściciele mogą bez negatywnych skutków prawnopodatkowych znieść współwłasność wielorodzinnego budynku mieszkalnego po zakończeniu budowy tego budynku w części dotyczącej lokali mieszkalnych.

Mając na względzie wyżej przytoczony stan prawny należy stwierdzić, iż ustanowienie odrębnej własności poszczególnych lokali na rzecz dotychczasowych współwłaścicieli nie pozbawi Podatnika prawa do ulgi z tytułu budowy domu z mieszkaniami na wynajem – jednak pod warunkiem wypełnienia wszystkich warunków wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawniających do zastosowania przedmiotowej ulgi.

W związku z tym, przedstawione przez Państwa stanowisko w sprawie uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Otrzymują:1.adresat2.Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie3.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie4.a/a



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj