Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tczewie
PDII/415-28/06
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-28/06
Data
2006.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Tczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
pomoc bezzwrotna
środki pomocowe
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy uzyskane dochody w związku z bezpośrednią realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 10.07.2006 r. (wpływ do tutejszego Urzędu w dniu 11.07.2006r.) uzupełnionego w dniu 25.08.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – czy uzyskane dochody w związku z bezpośrednią realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 10.07.2006 r. uzupełnionym w dniu 25.08.2006 r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem: czy uzyskane dochody w związku z bezpośrednią realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawił Pan stanowisko, że uzyskane dochody z pracy na kontrakcie są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części obejmującej bezzwrotną pomoc tj. w 82% na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oświadczył Pan, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się żadne postępowanie, kontrola Urzędu Skarbowego ani żadne postępowanie sądowe dotyczące spraw skarbowych i podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy i załączonej do wniosku umowy o pracę wynika, że jest Pan pracownikiem firmy od 18.10.2004r. zatrudniony jako spawacz zbrojarz przy realizacji budowy autostrady A-2 na odcinku Konin-Koło-Dąbie. Wskazał Pan, że „...Kontrakt ten jest realizowany na podstawie umowy zawartej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, przez Konsorcjum odcinek Konin-Koło, oraz odcinek Koło-Dąbie. Firma jako firma wiodąca realizację całego kontraktu i bezpośredni wykonawca robót umowa z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (umowa nr 1/37/04/AG dot. Odc. Konin-Koło i nr 1/38/04/AG dot. Odc. Koło-Dąbie. Obie umowy z dnia 02.08.2004r.

Na podstawie Decyzji Komisji Wspólnot Europejskich z dnia 29 grudnia 2004r. projekt „Budowa autostrady A2, odcinek Konin-Dąbie-Emilia” otrzymał pomoc w ramach Funduszu spójności w wysokości 82% wartości projektu (bezzwrotna pomoc).

Spółka jako bezpośredni wykonawca robót otrzymała środki pomocowe przekazane przez ich dysponenta – Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad”.

Nadmienił Pan, że w roku 2004 i 2005 opłacał podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Z zawartych umów pomiędzy stroną (zwaną w treści umów „Wykonawcą”) a Firmą (zwaną w treści umów „Podwykonawcą”) o podwykonawstwo Nr 1/37/04 AG i Nr 1/38/04-AG z dnia 2 sierpnia 2004 roku przesłanych tutejszemu Urzędowi w dniu 04 września 2006 roku przez firmę wynika, że Wykonawca na podstawie umowy z dnia 28 lipca 2004 roku zawartej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (Zamawiającym) jest Liderem Konsorcjum będącego Wykonawcą robót związanych z realizacją Kontraktu na Budowę Autostrady A2, sekcja Konin-Stryków (Łódź) – Wiskitki k/Warszawy, Odcinek : Konin (Modła) – Koło-Dąbie część Konin-Koło (od 272+661 do km 285+000) i część Koło-Dąbie (od 285+000 do km 303+145,32) zwanej dalej „Kontraktem”.

Po przeanalizowaniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst: Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy: zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Na podstawie wyżej powołanych przepisów ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli kumulatywnie spełnione są następujące przesłanki:

- środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, międzynarodowych instytucji finansowych lub organizacji międzynarodowych oraz

- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zatem bez potrącania podatku (zaliczek na podatek) otrzymywać będą wynagrodzenia pracownicy, a także zleceniobiorcy i osoby zaangażowane na podstawie umowy o dzieło, jeśli bezpośrednio realizują program objęty pomocą, a ich wynagrodzenia są finansowane przez pracodawcę, zleceniodawcę ze środków pomocowych. Zwolnienie nie dotyczy jednak dochodów osób fizycznych, którym zleceniodawca bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Ograniczenie to oznacza, że nie korzystają ze zwolnienia tzw. podwykonawcy.

W przypadku gdy beneficjent – osoba prawna zleca wykonanie w ramach programu pomocowego określonych prac drugiej osobie prawnej - wynagrodzenia pracowników (zleceniobiorców) uzyskane od tej drugiej jednostki nie będą objęte zwolnieniem od opodatkowania, gdyż nie jest spełniony w tym przypadku wymóg bezpośredniej realizacji celu programu; prace przez nich wykonane pośrednio służą realizacji celu programu pomocowego.

Reasumując z przedstawionego stanu faktycznego oraz zebranego materiału wynika, że : Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych, zawarła kontrakt na wykonanie prac jako wykonawcą projektu (beneficjentem) z firmą. Pan natomiast jest pracownikiem firmy będącej podwykonawcą robót - zatem wynagrodzenia Pana nie są objęte zwolnieniem od opodatkowania, gdyż nie jest spełniony w tym przypadku wymóg bezpośredniej realizacji celu programu; prace przez Pana wykonane pośrednio służą realizacji celu programu pomocowego.

Mając powyższe na uwadze dochody osiągnięte przez Pana nie korzystają – na podstawie wyżej powołanych przepisów – ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Organ podatkowy informuje, że przedstawiona w niniejszym piśmie interpretacja dotyczy opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i sporządzona została w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla podatnika i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14 § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj