Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PP/443/12/07/B
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/12/07/B
Data
2007.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
sprzedaż gruntów
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż gruntu, z którym w/w budynek jest trwale związany należy opodatkować stawką właściwą dla sprzedawanego budynku, tj. według takiej samej proporcji jak sprzedaż przedmiotowego budynku – zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z nr 8/2005, poz. 60 z późniejszymi zmianami) – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rybniku stwierdza, że stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntu – przedstawione we wniosku bez znaku z datą 15.03.2007r., który wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 16.03.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika dotyczącej podatku od towarów i usług - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 5.03.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku wpłynęło pismo bez znaku z datą 1.03.2007r. zawierające 2 wnioski o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pismem z dnia 8.03.2007r. organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosków. Ponowne wnioski zostały złożone pismem bez znaku z datą 15.03.2007r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 16.03.2007r.).

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku Podatnik podał następujący stan faktyczny:

„W dniu 22 września 1998r. małżonkowie (...) rozpoczęli budowę budynku mieszkalno-usługowego na działce będącej ich własnością. Powierzchnia użytkowa części mieszkalnej tego budynku wynosi 156,00 m2, natomiast powierzchnia użytkowa części usługowej wynosi 64,00 m2. W trakcie dokonywania inwestycji, małżonka (...) – czynny podatnik podatku od towarów i usług odliczała VAT naliczony od zakupów inwestycyjnych służących sprzedaży opodatkowanej (od zakupów materiałów budowlanych zużytych na budowę części usługowej budynku). Budynek, w części usługowej, został oddany do użytkowania dnia 23 września 2002r. i następnie wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika. Budowa części mieszkalnej zgodnie z zawiadomieniem wniesionym do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego została zakończona 24 stycznia 2005 roku i po otrzymaniu zgody na użytkowanie budynek otrzymał w dniu 02.09.2005 r. numer porządkowy i część mieszkalna tego budynku została zamieszkana przez małżonkę (...). W chwili obecnej małżonkowie noszą się z zamiarem sprzedania całego budynku, tj. jego części mieszkalnej i usługowej.”Zgodnie z KOB budynek ten klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny (KOB 11 – powierzchnia części mieszkalnej przekracza 50%).

Treść zapytania podatnika:

„Czy sprzedaż gruntu, z którym w/w budynek jest trwale związany należy opodatkować stawką właściwą dla sprzedawanego budynku, tj. według takiej samej proporcji jak sprzedaż przedmiotowego budynku – zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT?”

Własne stanowisko Podatnika w sprawie:

„W przypadku sprzedaży gruntu wraz z budynkiem na nim stojącym prawidłowe jest zastosowanie przepisu art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, z którego wynika iż w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu – tak więc grunt podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług jak opodatkowany jest sprzedawany budynek, czyli należy proporcjonalnie do wartości poszczególnych części budynku przypisać odpowiednio udział gruntu i zastosować właściwe stawki, tym samym część gruntu będzie podlegać stawce 22%, z część będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT”.

We wniosku Podatnik oświadczył, że w jego indywidualnej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie stwierdza się, co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54/2004, poz. 535 z późniejszymi zmianami), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Na podstawie art. 29 ust. 5 w/w ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Uregulowanie to oznacza, iż grunt podlega opodatkowaniu z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla budynku lub budowli.Aby ustalić właściwą stawkę podatku od towarów i usług dla dostawy gruntu zabudowanego budynkiem z lokalami użytkowymi i mieszkalnymi, należy ustalić właściwą stawkę dla sprzedaży ww lokali.Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy o podatku od towarów i usług z 11.03.2004r. zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Przy czym, powołana ustawa definiuje pierwsze zasiedlenie jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu; (art. 2 pkt 14).Zwolnienie od podatku od towarów i usług nie obejmuje zatem, lokali użytkowych, będących częścią obiektów budownictwa mieszkaniowego. Stąd też, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług dostawa przedmiotowego budynku w części dotyczącej lokalu użytkowego nie będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W tej sytuacji wyodrębnioną wartości budynku przeznaczoną na cele użytkowe należy opodatkować wg podstawowej stawki podatku w wysokości 22%.

Podsumowując, zwolnienie od podatku dotyczy tylko budynku mieszkalnego za wyjątkiem jego części w postaci lokalu użytkowego, opodatkowanej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT o podatku od towarów i usług stawką 22%.

Z powyższego wynika, iż w przytoczonym stanie faktycznym dostawa gruntu zabudowanego budynkiem składającym się z części przeznaczonej na cele mieszkalne i na cele użytkowe, będzie opodatkowane stawką 22%, jedynie w części związanej z usługową częścią budynku.W świetle powyższego przedstawione przez Wnioskodawcę własne stanowisko w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego w jego indywidualnej sprawie, jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia, ponieważ we wniosku zaznaczono, że pytanie dotyczy zdarzeń przyszłych.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj